Az épület barokk kori újjáépítése óta ez volt a legnagyobb fejlesztés a tihanyi apátságban.
Átadták a Tihanyi Bencés Apátság és a Szent Kristóf Zarándokház megújított épületegyüttesét. Az apátságban az épület barokk kori felépítése óta a legnagyobb és legátfogóbb felújítási munkák fejeződtek be a május 9-i átadóval. Az eseményen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett.
A Tihanyi Bencés Apátságot a Tihanyi-félsziget vulkanikus hegysorának kelet felé meredeken leszakadó peremén alapította I. András király 1055-ben, Szent Ányos és Szűz Mária tiszteletére. Az épületegyüttes a 18. században lezajlott újjáépítés során nyerte el mai formáját, ekkor épült fel a a kéttornyú, 35 m magas nagy barokk templom és az új kolostorépület is.
Az apátság az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta,
az épületegyüttes 2019-ben megkezdődött komplex rekonstrukciója magában foglalta az apátsági épület és a templom tetőszerkezetének felújítását, a templomtorony szerkezeti felújítását és burkolatmegújítását, a nyílászárók cseréjét és egyes esetekben restaurálását, valamint az apátsági épület külső vakolását.
A közműhálózat felújítása mellett megújultak az apátság külső terei, a belső terek közül pedig a munkálatok a festőrestaurátori kutatás és dokumentáció után a IV. Károly király tihanyi tartózkodása alkalmával használt Király-szobát, az apátsági könyvtárat, valamint két másik közösségi teret érintettek.
Megtörtént az épület gépészetének - fűtés, hűtés, szellőzés, légcserélés - teljes rekonstrukciója és modernizálása, valamint az apátság funkcióihoz illeszkedő bútorzatot építettek be.
Restaurátori munkálatok által újult meg az apátsági templom belső díszítőfestése és az orgona mögött található barokk kori imakórus. A műemléki előírásoknak megfelelően szintén felújították az I. András király sírját őrző kriptát is.
Emellett megújult és új épületszárnnyal bővült az apátság szomszédságában található Szent Kristóf Zarándokház. A 16 szobás szálláshelyen ötven férőhelyet alakítottak ki, így lehetőség nyílik nagyobb zarándokcsoportok fogadására és lelkigyakorlatok, valamint konferenciák szervezésére - áll a közleményben.
A pénteki átadón Orbán Viktor Tihanyt a magyarság szent hegyének nevezte. Az itteni királykripta az egyetlen, eredeti állapotában megmaradt Árpád-kori temetkezőhely, I. András király sírja - mondta, majd megemlékezett arról is, hogy 1921. október végén IV. Károly, az utolsó magyar király utolsó magyarországi napjait is ebben az épületben töltötte, mielőtt végleg száműzetésbe kényszerült.
Közölte: az elmúlt években "több mint háromezer templomot újítottunk meg és kétszáz új templomot építettünk a Kárpát-medencében". Ez siker, megbecsülés és támogatás a vallásos világnak, de minden magyar büszke lehet arra, hogy megbecsüljük a múltunkat - hangoztatta a kormányfő.
Mihályi Jeromos, tihanyi perjel beszédében elmondta, az átfogó felújítási munkákat a kormány 7,2 milliárd forinttal támogatta. "Csaknem száz magyar vállalkozás dolgozott együtt, hogy elkészülhessen a teljes felújítás" - árulta el. Barkó Ágoston atya jelezte, hogy az apátság megújulása nemcsak építészeti és műemléki szempontból jelentős, hanem azért is, mert az a "Magyarország egyik legfontosabb királyát őrző nemzeti emlékhely, az élő kereszténység megélésének országosan jelentős helyszíne".
Egy magyar-román közös uniós program keretében: az államhatáron túl a temesi Hunyadi-váron fognak dolgozni.
Rövid bejáráson megmutatták a civil szervezetek képviselőinek és a sajtónak is az M30-as autópálya Szikszó és Miskolc közötti, megsüllyedt szakaszának helyreállítási munkálatait.