A BREEAM minősítési folyamatot már teljesen beépítették, a LEED is a fejlesztési tervek között van.
A magyar tulajdonú, fenntartható ingatlan-tanácsadás területén is aktív Greenbors Consulting informatikai partnerével közösen fejlesztett ki egy mesterséges intelligencián alapuló asszisztenciaeszközt – derül ki a lapunkhoz eljuttatott közleményből. A Sustainabot egy MI-alapú zöldépület-minősítési elemző szoftver, amely a napjainkban egyre értékesebbé - sőt egyre inkább alapkövetelménnyé váló - épületminősítések megszerzésének folyamatát és hatékonyságát javítja.
Szarvas Gábor, a Greenbors cégvezetője egyben a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) elnöke is. Az ebben a minőségében nemrég egy szakmai eseményen tett felszólalásáról mi is beszámoltunk: ekkor többek között összefoglalta, hogy a BREEAM minősítések terén például 2023 és 2024 között 54%-os növekedést mutattak ki, a meglévő épületek minősítése esetében ugyanakkor több mint 70 százalékos volt a bővülés.
A Sustainabot jelentősen felgyorsítja a dokumentumok megfelelőségi átvilágítását. Az MI akár teljes dokumentációs csomagokat szelektálja az adatokat és hozzárendeli az előre beállított kreditekhez. A rendszer azonosítja a hiányzó vagy már teljesített követelményeket, így láthatóvá válnak a szükséges beavatkozási pontok is.
„A fejlesztés jelenleg a BREEAM minősítési folyamatára áll teljeskörűen rendelkezésre, de az eszköz kisebb további fejlesztések révén igazából alkalmas lesz bármilyen rendszer, így pl. a LEED, a DGNB és az EU Taxonómia szerinti követelmények vizsgálatára is”
– fejtette ki most Szarvas Gábor.
A szofter további előnye, hogy leveszi a monoton, ismétlődő adminisztratív feladatokat a szakértői csapat válláról. A hatékonyabb, gyorsabb adatfeldolgozásnak köszönhetően a minősítési munkák harmadával kevesebb idő alatt megvalósíthatóak és a szakembereknek több idejük jut az érdemi tanácsadói feladatokra.
Németh Kristóf, a mesterséges intelligencián alapuló eszköz informatikai fejlesztésért felelős E-worker Technologies vezetője egy, a minősítéseknél komplexebb fenntarthatósági feladatokat támogató eszközt is megvalósíthatónak látna a jövőben.
„Az alkalmazást a legnagyobb teljesítményű professzionális AI modellek felhasználásával, de kifejezetten a célfeladatok leghatékonyabb és legpontosabb elvégzésére fejlesztettük ki. Emellett figyelemmel voltunk az ügyfélélményre és a legszigorúbb adatbiztonsági előírásokra is. A fejlesztési folyamat eredményeként a Greenbors mint végfelhasználó és a programozók folyamatos, intenzív együttműködése révén az alkalmazást informatikai és végfelhasználói szempontból is a leghatékonyabb megoldások jellemzik.”
A szoftver – melyért komoly érdeklődés mutatkozik fenntartható ingatlan-tanácsadással foglalkozó cégek részéről itthon és nemzetközi piacokon egyaránt - online érhető el, előfizetéses, pay-as-you-go rendszerben működik.
Uniós támogatással, a KEHOP Plusz program keretében. A kivitelezés 2027 januárja után rajtolhat el.
Megkezdte a munkát a KÉSZ Csoport a háromütemes, 17 ezer négyzetmétert lefedő projekten. Az elbontott anyagok 99 százalékát újra fogják hasznosítani.