A sztráda történetének legnagyobb felújítását a Strabag, a Swietelsky, az EuroAszfalt és a Colas kivitelezi.
Újabb szakaszához érkeztek az M1-es autópálya összesen 71 kilométert érintő felújítási munkálatai – derült ki a beruházó a Magyar Közút Nonprofit Zrt. közleményéből.
A munkálatokat
A minden eddiginél nagyobb mértékű felújítás során bruttó 22 milliárd forint értékű munkát végeznek el a fővárosból Győrön keresztül Bécs felé vezető autópályán. A fejlesztések a Budapest-Tatabánya szakaszt érintik.
A Budapest felé vezető oldalon a munkaterület a külső és a leálló sávból átkerül a belső sávba a 40-es és a 46-os szelvények között. A kivitelezési szakaszt ugyanakkor meghosszabbítják a 34-es kilométerszelvénytől a 31-es szelvényig - előreláthatólag a hét második felében.
A hosszabbított szakaszon szeptember végéig dolgozik várhatóan a kivitelező. Az utolsó, 16-os és 19-es szelvények közötti szakaszon a terelés kiépítése július végére várható, itt várhatóan november közepéig dolgoznak a kivitelezők. Szintén július végén bontják el a szakemberek a tatabányai szakasz terelését az 56-os és 62-es kilométerszelvények között.
Az autópálya Győr felé tartó oldalán a 18-as és a 28-as szelvények között végeztek a kivitelezők, a forgalomkorlátozást elbontották. Ezen a pályaoldalon már csak a 60-61-es szelvények közötti szakasz helyreállítása van hátra, amelyre augusztus elején kerül sor.
A közőtkezelő a lezárt felhajtó miatt kialakult torlódások mérséklése érdekében az M0-ás autóút és az 1-es főút csomópontjában még az iskolakezdést megelőzően forgalmi rend módosítást tervez bevezetni. A módosítás után az 1-es főúton Biatorbágy felől a körforgalomba a forgalom két sávon hajthat be, továbbá a körpályán részben két sávot alakítanak ki.
A részint spirális körforgalmi kialakításnak köszönhetően a csomópont kapacitása növekedni fog, a forgalom a körforgalmon dinamikusabban fog tudni keresztül haladni.
A spirális körforgalom kialakítást követően a Biatorbágy felől érkezőknek még a körforgalomba való behajtás előtt sávot kell választaniuk, ami előre meg fogja határozni, mely kijáraton lehet majd elhagyni a körforgalmat. A külső sávban érkezők az ipari park felé, illetve az 1-es főúton Budapest felé fognak tudni tovább haladni, míg a belső sávban érkezők az M0-ás autóút felé haladhatnak majd tovább.
A Győr felé vezető oldal utolsó kivitelezési szakasza (a 16-os és 19-es szelvény között) a biatorbágyi felhajtó ágat is érinti, így az a jelenlegi ideiglenes nyitást követően a kivitelezés teljes ideje alatt zárva marad. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. azt javasolja, hogy a közlekedők Biatorbágyról a Sasfészektó pihenőhelynél hajtsanak fel az M1-es autópályára, mert ezzel a kis kerülővel jelentősen csökkenthető a torlódások mértéke.
Az autópálya Győr felé tartó oldalán a 60-61-es szelvények közötti zajló munkálatok ideje alatt a terelés a 60-as és a 63-as kilométerszelvényekben található üzemi átjárókon történik majd. A beavatkozás érinti a Tatabánya Újváros csomópont Győr felé felhajtó ágát, amelyet a külső- és leállósávok építésének időtartamára lezárnak, előreláthatóan szeptember közepéig. A kivitelezési munkák ezen a szakaszon október végéig zajlanak majd.
A helyreállítási munkákhoz kapcsolódó aktuális korlátozásokról, az érintett csomópontok, fel- és lehajtók aktuális zárásairól vagy újranyitásáról folyamatosan, naprakész információk érhetőek el a www.utinform.hu oldalon.
Szintrehozási munkálatainak második évét zárja decemberben az MKIF Zrt. az általa üzemeltetett gyorsforgalmi úthálózaton, ám arról eddig kevés szó esett, hogy mi történik a mart aszfalttal. Mára elvárás az utakból eltávolított anyagok újrafelhasználása, ám ebben még sokat léphetünk előre. E tekintetben a hazai gyorsforgalmi utak 60%-t üzemeltető MKIF Zrt. hazai léptékkel nézve óriási vállalást tett, melynek részleteit Koch Domonkos, a Társaság innovációs mérnöke osztotta meg lapunkkal.
Összetett projekttel fejlesztették a Fejér vármegyei Kisapostagot, a kivitelezést a STRABAG végezte el. Ennek során szabályozták egy településrészen a csapadékvíz-elvezetést, járdán megközelíthetővé tették a 6-os főút mentén lévő buszmegállókat valamint a közbenső szakaszon lévő buszmegállókat, utak újultak meg, gyalogos átkelőhelyek és két park is épült.