A fejlesztés részeként megvalósul többet közt az árvízi levezető sáv rehabilitációja is a Kötiviép’B kivitelezésében és a Főber ellenőrzésében.
A Tisza Hullámtér nagyvízi-meder rendezésének munkálatai zajlanak két ütemben, melyet összesen 18,1 milliárd forintból első ütemben a Kötiviép’B Kft. és Nox Zrt. konzorciuma valósított meg, második ütemben pedig a Kötiviép’B szak-alvállalkozókkal végzi a munkálatokat. A projektben a műszaki ellenőri feladatokat a Főber Zrt. látja el. A beruházás aktuális állásáról Kovács József, projektvezető tájékoztatta lapunkat.
A fejlesztés a Tisza 62 kilométeres szakaszán folyik a Szolnok vasúti híd 340+000 folyókm és Kisköre 402+000 folyókm közti teljes ártéri szakaszán. A projektben nagy hangsúlyt fektetnek az árvízlevezetési, a vízépítési, a környezet- és természetvédelmi és az erdészeti érdekek összehangolására.
A hullámtér-rendezés összesen 4200 hektárt érint.
A Tisza jobb és bal partján az alábbi települések külterületeit, hullámtérbe eső szakaszait érinti a fejlesztés: Besenyszög, Csataszög, Kőtelek, Nagykörű, Fegyvernek, Szajol, Szolnok, Tiszasüly, Tiszabő, Tiszapüspöki, Törökszentmiklós, Kisköre, Pély, Tiszabura, Tiszaroff.
A beruházás célja:
A kivitelezés 2016 májusában kezdődött el, és azóta az I. ütem létesítményei, amelyek főként vízügyi létesítményeket foglalnak magukba, az eredeti határidőre 100 %-ban elkészültek és 2018 novemberében üzemeltetésre átadták őket. A II. ütemben megvalósuló, erdészeti létesítmények elkészültsége jelenleg 25 %-nál tart, és várhatóan 2022 novemberében zárulnak le a munkálatai.
A nagy szikibagoly lepke lárvája miatt, rengeteg többéves, kifejlett Sziki kocsordot kellett áttelepíteni, ami egy védett növény. A projekt részeként 200 tő telepítésével számoltak a szakemberek, ez azonban időközben több mint 1700 tőre módosult. A növények kiszedését egy speciális, gumihevedertalpas erdészeti földlabda kiszedő géppel végezték.
A földlabdával kiszedett tövek, jutavászon zsák csomagolást kaptak, annak érdekében, hogy a földlabdák széthullását megakadályozzák. Ezt követően a telepítés helyszínére szállították őket.
A SZABADICS romániai leányvállalatának ezúttal egy északkelet-erdélyi régiót érintő fejlesztését mutatjuk be.
Magyarország és Szlovákia vízipara szorosan összekapcsolódik, a Pureco főtámogatásával platformhoz jutó közös gondolkodás pedig kiváló üzleti lehetőségeket is hozhat.