A budapesti Béke téri szennyvízelvezető főcsatorna munkálatait a Colas Alterra és a SADE végezte el.
Megépült a főváros XIII. kerületében a Béke tér és környékének csatornáit tehermentesítő új főgyűjtő − közölte a Főpolgármesteri Hivatal hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint ezzel lezárult a Béke téri főgyűjtőcsatorna beruházás első szakasza. Ahogy korábban már megírtuk a kivitelezésen a Colas Alterra Zrt. és a SADE-Magyarország Kft. dolgozott.
A teljes projekt befejezése 2022 második felében várható. A beruházás összköltsége 3,67 milliárd forint, ebből 2,554 milliárd forintot a főváros európai uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével finanszíroz a Széchenyi 2020 program keretében.
A közlemény idézi Tüttő Kata városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettest, aki elmondta: az egyre növekvő ellátási igény okozta, hogy
évről évre jelentősen nagyobb mennyiségű szennyvizet kellett a meglévő, de mind kapacitásában, mind kiépítettségében hiányos hálózatnak fogadnia, így a rendszer gyakran túlterhelődött.
A csatornahálózat túlterheltsége a mélyen fekvő Béke tér esetében azt jelentette, hogy ezen a területen elöntések keletkeztek, ami a jelentős anyagi károkon túl a budapesti közlekedés akadályoztatását és közegészségügyi problémákat is magával vont − mutatott rá a főpolgármester-helyettes.
A közel 110 hektáros vízgyűjtő területről érkező, egyre növekvő és a klímaváltozás eredményeképp egyre szélsőségesebb kilengést mutató terhelést a rendszer már nem tudta kezelni, a gyakori elöntések jelentős kárelhárítási költségeket, közegészségügyi kockázatot jelentettek − írták.
A szennyvízmennyiség rövid és hosszú távú biztonságos elvezetéséhez a Béke utcán új, párhuzamos főgyűjtő építése volt szükséges.
Ennek eredményeképpen a szennyvíz és különösen szélsőséges időjárás esetén a csapadékkal kevert szennyvíz többé nem károsítja a környezetet, hanem a 21. század műszaki elvárásainak megfelelően a szennyvíztisztító telepekre jut, majd megtisztítva kerül a Dunába − olvasható a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.