Vége a próbaüzemnek, elkészült Baranya új központi szennyvíztisztító üzeme, melyet a Strabag kivitelezett.
Ünnepélyesen is átadták a Tettye Forrásház Zrt. közel 9 milliárd forintos beruházásában megvalósult új szennyvíztisztító telepét, melyet a Strabag Építőipari Zrt. kivitelezett. A fejlesztés során többek között megépült egy 2100 négyzetméter alapterületű, 6 méter mélységű biológiai medence és számos egyéb műtárgy is. Emellett elkészült
A telepen egy teljesen új mechanikai víztisztítási vonal valósult meg az új rácsgépház, a homokfogó műtárgyak és előülepítő vonal által.
Mindemellett három teljes kapacitáson működő biológiai műtárgyat is kivitelezett a Strabag, és átadtak záportározókat is.
A központ fejlesztése még 2019-ben indult el és tavasszal már elrajtolt a próbaüzeme is, szerdán tehát ennek végével adták a teljes fordulatszámon pörgő telepet, ami Pécs, és 12 környékbeli település szennyvizét tisztítja meg – derül ki a pecsma.hu híréből.
Péterffy Attila, Pécs polgármestere a projektzárón kifejtette, nagyon komolyan veszik Pécs központi szerepét a térségben: a telep már most is legalább 160 ezer embert lát el, és a jövőben további öt települést tud még fogadni a kapacitása.
Hozzátette, a városra uralva:
a telep fejlesztése az elmúlt időszak legnagyobb környezetvédelmi beruházása volt.
A város által egyébként is preferált zöldmegoldásokba ugyanis remekül illeszkedik, hiszen az eddigi 96 helyett már a szennyeződések 100 százalékát tudja eltávolítani a telep a beérkező szennyvízből – hangsúlyozta még.
Ludvig Csaba, a Strabag projektvezetője elmondta: meg kellett küzdenünk a Coviddal, majd az alapanyagok beszerzési nehézségeivel, majd az inflációval és az üzemanyag árának növekedésével is. „Nagy kihívás volt számunkra egy ilyen volumenű projektben részt venni, azonban látva a végeredményt, korszerű és gazdaságos technológia valósult meg. Törekedtünk arra a kivitelezés során, hogy a jövőbeli üzemeltetési költsége is kedvező legyen a telepnek, a próbaüzem során pedig sikerült azokat a finomhangolásokat is elvégeznünk, amelyek még szükségesek voltak” – foglalta össze a szakember.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.