2024.12.11, Szerda
Magyarország egyik legnagyobb holtágát teszik rendbe ezekben a projektekben
Illusztráció - Fotó: Dernovics Tamás/magyarepitok.hu

Magyarország egyik legnagyobb holtágát teszik rendbe ezekben a projektekben

mti

2023.03.21. 13:13 - Hegedűs Gergely

Többek közt eltávolítják a mederben felhalmozódott iszapot; helyreállítják a természetes folyásirányt; továbbá cölöpsorral és kőszórással erősítik meg a parti rézsűt.

Hirdetés

Őszre fejeződik be a Szeged határában húzódó Gyálai Holt-Tisza rehabilitációja, az uniós támogatással megvalósuló, több mint 2,5 milliárd forint költségvetésű beruházás célja az élővíz jó ökológiai állapotának elérése - tájékoztatta az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kedden az MTI-t.

A Gyálai Holt-Tisza Magyarország egyik legnagyobb - 18,66 kilométeres - holtága, a 19. század második felében a folyó kanyarulatainak átvágásával alakították ki. A holtág Feketevíz elnevezésű, csaknem 3 kilométeres szakaszának állapota az elmúlt évtizedekben az ipari, illetve kommunális szennyvíz bevezetése miatt rendkívül leromlott. E terület kármentesítése egy másik, 4,5 milliárd forintos költségvetésű projekt keretében valósul meg.


A teljes holtág rehabilitációjára szükség van

A teljes élővíz jó ökológiai állapotának elérése, a biodiverzitás növelése, a megfelelő vízpótlás biztosítása, a belvízvédelmi biztonság növelése, a víztározás és az érintett lakosság egészséges életfeltételeinek javítása érdekében azonban a teljes holtág rehabilitációjára szükség van. A 2,528 milliárd forintos költségvetésű beruházás kivitelezője a Békés Drén Kft.

Az őszig tartó munkálatok során a holtág csaknem 3 kilométeres szakaszán az áramlási viszonyok javítása érdekében eltávolítják a mederben felhalmozódott iszapot. A parti rézsű mederbecsúszását több mint egy kilométeren cölöpsorral, illetve kőszórással akadályozzák meg.


Aszály esetén a Tisza biztosítja a vízpótlást

Mindezek mellett a hattyasi szivattyútelep átalakításával szükség esetén biztosítják másodpercenként 2 köbméter víz átemelését a Tiszából a holtágba, ami a vízpótlás mellett aszályos időszakokban lehetővé teszi a környező mezőgazdasági területek öntözését.

Új vízkormányzó művek építésével és régiek rekonstrukciójával helyreállítják a természetes folyásirányt. A holtág több pontjára pedig vízminőségi monitoring- és vízhozammérő-állomásokat telepítenek.

VízgazdálkodásTiszaárvízvédelemBékés Drén Kft.Szeged

Hírlevél

Hirdetés