Talajradart is bevetett a Szabadics Nagykanizsa ivóvíz-hálózatának megújításánál.
Elkészült a nagykanizsai Platán sor ivóvíz-hálózatának rekonstrukciója. Mint arról korábban is beszámoltunk, mintegy 900 millió forintból korszerűsítették a csatornahálózatot Nagykanizsán: két sűrűn lakott utcában a százévesnél idősebb ivóvízvezetéket is ki kellett cserélni, de a Szabadics Zrt. és az Aquaprofit Zrt. a vezetékcseréken kívül három új, energiatakarékos nyomásfokozó szivattyút is telepített a hálózatba.
A Szabadics Zrt. a konzorciumvezetőként a projekt teljes megvalósítását irányította, amelyben a Platán sori és a Teleki utcai ivóvíz-hálózat felújítására került sor. Nagyon rossz állapotú volt mindkét utca ivóvízvezeték-hálózata, ami miatt rendszeresek voltak a csőtörések és akadhatott probléma az ivóvízszolgáltatás biztonságával is. Az előzetes tanulmányok szerint a vízveszteség csökkentése – megszüntetése csak teljes felújítással volt megvalósítható, de szükséges volt a Teleki utca régi nyomásfokozó szivattyúinak cseréje is, elsősorban energiahatékonysági okokból.
A kivitelezők közel egy éve, 2022 novemberében vették át munkaterületeket, a feladatot pedig határidőre, október elejére el is végezték.
Ennek során a Teleki utca északi oldalán kicserélték a víztorony töltővezetékét és a víztorony nyomásfokozó szivattyúit;
míg a déli oldalon elvégezték a régi gerincvezeték és a rácsatlakozó összes lakossági bekötés megújítását, valamint a csatlakozó utcák ivóvízvezeték-átkötéseit és a tűzcsapokat is cserélték. Természetesen a megbontott járdák és utak burkolatát mindkét oldalon helyreállították.
A Platán sor északi és déli oldalán egyaránt cserélték a régi gerincvezetéket, illetve a rácsatlakozó összes társasházi és közületi bekötést. A csatlakozó utcák ivóvízvezeték-átkötései és a tűzcsapok cseréje után pedig itt is helyreállították a megbontott burkolatokat, a Teleki utcával együttesen mintegy 1,4 kilométeren.
Kiemelkedően fontos volt az utcák közlekedésének fenntartása a munka során, elsősorban a Teleki utca tekintetében, hiszen az a város Kaposvár felől érkező forgalmának ki- és bevető útszakasza. Ennek érdekében a Teleki utca északi oldalán a vezeték útburkolat alá eső részét mintegy 800 méteren öt szakaszban, irányított fúrással készítették el, így nem csak a kivitelezés időtartama rövidült, de a forgalmi sáv lezárt területeit is sikerült minimalizálni.
Jelentős problémát okozott a kivitelező vállalatok számára az E-közmű nyilvántartási rendszerből kinyert adatok alapján kitűzött, de valójában nem ott elhelyezkedő közművek felkutatása, ami jelentős időt és költséget emésztett fel.
A munkák megvalósításakor a hatékonyság növelése fontos gazdasági szempont, ezért
a Szabadics innovatív technológiai beruházásként vásárolt és sikerrel használt talajradart, amit e projekten vetettek be elsőként.
A technológia a közművek feltárásánál hatékony segítget nyújtott számukra. Mivel pedig a múlt adatkezelési hiányosságai országosan előforduló problémát jelentenek, az itt megszerzett talajradaros tapasztalataikat már egyéb projekteken is volt alkalmuk kamatoztatni.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.