Az erőteljes város- és gazdaságfejlesztés következtében jelentős mennyiségű ivóvízre lesz szükség Debrecenben: a keleti városrészben például 1200 hektáron terveznek lakóövezeti fejlesztéseket.
Tovább növeli Debrecen és környéke ivóvízellátásának biztonságát a Keleti főcsatorna balmazújvárosi felszíni ivóvíztisztító művét a debreceni 1. számú vízművel összekötő távvezetékek korszerűsítése. A kilencven százalékban elkészült beruházás 17 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai forrásból valósul meg - ismertették kedden a helyszínen tartott projektrendezvényen.
A szakemberek beszámoltak arról, hogy a beruházással a balmazújvárosi felszíni tisztítóműből a kiváló minőségű ivóvíz a meglévő két vezeték mellett két új, párhuzamosan megépített 16-16 kilométer hosszú, 600 milliméter átmérőjű távvezetéken keresztül jut el a debreceni vízműbe. Ezek a távvezetékek biztosítják Debrecen ivóvízszükségletének közel egyharmadát, valamint Nagyhát és Nagymacs ivóvízellátását is az elhangzottak szerint.
Az eseményen Kányási Rea, a projektet az Építési és Közlekedési Minisztériummal konzorciumban megvalósító Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. megbízott vezérigazgatója azt mondta, a beruházás jelentős mértékben hozzájárul majd Debrecen és környéke biztonságos ivóvízellátásának és az ivóvíz minőségének növeléséhez, illetve a felszín alatti vízbázis védelméhez.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere jelezte: az erőteljes város- és gazdaságfejlesztés következtében jelentős mennyiségű ivóvízre lesz szükség a városban. Példaként említette, hogy a keleti városrészben 1200 hektáron terveznek lakóövezeti fejlesztéseket, amihez 18 kilométeres ivóvízhálózatot és 31 kilométer szennyvízcsatorna-hálózatot építenek. A TRV 17 milliárdos beruházása magasabb szintre emeli az ellátásbiztonságot - tette hozzá a polgármester.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.