Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A támogatási kérelmek elbírálásától függ, hogy elkezdődhetnek-e a munkák a Nagypáli-patak mentén Zalaegerszeg Önkormányzatának megbízásából. A projekt keretében a patak 4+630 km és 6+450 km szelvények közötti szakaszán mederrendezést valósítanának meg és a 4+735 km, valamint az 5+920 km szelvényeiben árvízcsúcs csökkentő záportározókat építenének. A kivitelezéssel az uniós közbeszerzési értesítőben közzétett hirdetmény szerint az INTER-TEFU Kft.-t bízták meg.
A projekt leírás szerint a két szakaszon megvalósított mederrendezés mellett, két völgyzáró gát is épülne a csatlakozó műtárgyakkal együtt. Az egyik völgyzárógát az alábbi méretekkel valósulna meg:
A másik völgyzárógát hossza 143 méter, a becsült térfogata 5100 köbméter. Míg a tározó térfogata 84 ezer köbméter. A két gát anyagszükséglete összesen 17744 köbméter. Mindkettő agyag vízzáró réteggel ellátott földgát lenne.
A projekt része a járműipari tesztpálya kivezetéseinek végénél a meder- és a rézsűvédelmi munkák elvégzése. A kijelölt pontokon terméskővel kirakott beton medercsatlakozásokat alakítanának ki, amelyeket a kivitelezői feladatok egyikeként a megépített gázlóval is össze kell kötni. A kiírás szerint mintegy 1500 méter hosszan ki kell építeni az ideiglenes anyagszállítási útvonalakat is.
Megjelent egy másik hirdetmény is a közbeszerzési értesítőben, ebben Zalaegerszeg Önkormányzata keresi azt a kivitelező céget, amely megvalósítaná a Ságodi-patak Tó utca feletti szakaszán a mederrendezést.
A beruházás célja, hogy a csapadékvizet szabályozottan és károkozás nélkül elvezessék az érintett területről. A mederrendezés terveit a Forsz Mérnöki Iroda készítette le még 2022-ben.
Ennek alapján a város népszerű kirándulóhelyén lévő Gébárti tavat is tápláló Ságodi-patak medrét 900 méter hosszan átépítenék, 1-3 méteres fenékszélesség, valamint fenntartási sáv megvalósításával. A tervezett keresztmetszetet kotrással, helyenként feltöltéssel építenék ki. A mederszelvényt az erózió megakadályozása érdekében a kivitelezőnek füvesítenie is kell.
Az ajánlattételi határidő november 21.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.
Mintegy 1 milliárd forintnyi uniós támogatással építkezhetnek hamarosan, folytatják a korábbi fejlesztéseket.