Eldőlt, hogyan készülnek el a fővárosi metrószakasz fejlesztésének tervei.
Folyamatosan bővül Budapest metróhálózata, az M3-as vonal jelenlegi is zajló felújításán kívül az utóbbi időben több új beruházást is tervbe vett a főváros és az állam. Nemrég arról számoltunk be, hogy az M3-as a modernizáción túl északon 4 új állomással bővülhet tovább, korábban áprilisban pedig az derült ki, hogy a Millenniumi Földalatti meghosszabbítására is tervpályázatot írtak ki. Az M1-es vonal beruházásának megvalósíthatósági tanulmánya már korábban elkészült.
Most újabb részletek derültek ki az M1-es metróvonalként is ismert földalatti bővítésének projektjéről. A nagyszabású fejlesztésben várhatóan mindkét irányban meghosszabbítják a vonalat, illetve a meglevő szakaszon is több új állomást alakítanak ki, melyekkel a BKK többi járatához fog organikusan kapcsolódni az M1-es.
Az uniós közbeszerzési adatok alapján a délnyugaton a Dunáig, északkeleten pedig a XV. kerületi Marchieggi-hídig építhetik ki három ütemben a metróvonalat. Az engedélyezési és a kivitelezési terveket a FŐMTERV Zrt. készíti el mintegy 2,5 milliárd forintból.
A nagyszabású beruházás első fázisában összesen 4,8 kilométeren végeznek munkákat. Többek között új végállomást alakítanak ki a Vigadó téren, ahol a 2-es villamossal kötik össze a földalattit, illetve a Hungária körútnál is új megállót építenek a jelenlegi vonalon, ahol az 1-es villamosra lehet majd átszállni, valamint a Kassai térnél is ideiglenes új végállomást kap a földalatti.
Emellett alkalmassá teszik az állomásokat új, hosszabb szerelvények fogadására és átépítenek, illetve akadálymentessé tesznek több fontos megállót is:
A második fázisban az M1-est északon a Kassai térig hosszabbítják meg 800 méter hosszan, a harmadik szakaszban pedig újabb 2,2 kilométeres bővítésre kerülhet sor, melynek során a Marchieggi-hídig viszik el a földalattit, ahol intermodális csomópontot is építenek majd. Ezen a szakaszon a korábbi megvalósítási tanulmány szerint várhatóan négy további állomást alakítanak ki.
Újabb 2 millió köbméternyi föld megmozgatása a feladat; a korábbi tapasztalat sokat ér, de ez a munka egészen más paraméterekkel bír.
A közműépítések előkészítésében új dimenziókat nyitó talajradarról és az első BIM-es alapon megvalósuló hazai KEHOP-os vízminőség fejlesztési projektről is beszélgettünk Szabadics Rolanddal a Contech Építésügyi Konferencián, amelyhez a magyar cég számos értékes elemmel hozzájárult.