A projektszereplők együttműködésének és a nem várt problémák profi kezelésének is köszönhető a Nádasdy-kastély sikeres felújítása, amelyet Építőipari Nívódíjjal ismertek el.
A Fejér megyei Nádasdladányban május 9-én felavatták a Merkbau Zrt. generálkivitelezésével felújított Nádasdy-kastély Építőipari Nívódíját hirdető táblát. A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. beruházása a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében 1,723 milliárd forint uniós és 212 millió forint hazai forrás felhasználásával valósult meg. A 150 éves történelmi épület projektjének tervezője a TSPC Kft., lebonyolítója a Főber Zrt. volt.
Az 1876-ban átadott kastély Tudor-stílusú, romantikus épületegyüttes, amely korának legkorszerűbb műszaki megoldásaival, neves mesterek közreműködésével jött létre. A többek közt gázvilágítással, telefonnal, csatornahálózattal, tőzegkazánnal ellátott kastélyhoz angol stílusú parkot alakítottak ki. Érdekesség, hogy kastélyon kívül felépített konyhából az ételeket a föld alatt kiépült síneken juttatták be az épületbe.
A most nívódíjjal jutalmazott, csaknem két és fél évig tartó felújítási projekt során a pince, a földszint és az emelet teljeskörű rekonstrukciója is megtörtént a kétezer négyzetméteres kastélyépületben. Emellett revitalizálták és újraszigetelték a 29 hektáros kastélykertben található tavat, illetve több kilométeren keresztül tették lehetővé, hogy az újjáépült régi történelmi nyomvonalakon lehessen újra sétálni.
Lapunk a Merkbau segítségével korábban részletes riportban is beszámolt a nagymúltú épület felújításáról, a különleges szakmai kihívásokat és megoldásokat is tálalva, továbbá a nem várt helyzetekre adott válaszokat is bemutatva. A cikkből kiderült, hogy a projekt során többek közt a régi cselédszárny és a kastélyépület közötti alagutat használták a munkagépek bejuttatásához az alagsorba.
A keddi táblaavatón Horváth András, a Merkbau főépítésvezetője elárulta, a projekt sikerességéhez szükség volt a kivitelezés során a restaurátori szemlélet elsajátítására, a gombamentesítés rejtelmeinek megismerésére, ugyanakkor különleges feladat volt a pinceszinten az új gépészet beépítése a helyreállított téglafelületek mögé.
„Számtalan kérdést és problémát kellett kezelnünk, hogy a Nádasdy-kastély múltjához méltó műszaki tartalmat alkossunk, eközben a közönség számára szerethető esztétikai élményt biztosítva” – fogalmazott a vezető.
Ezt a fajta igényességet ismerte el Építőipari Nívódíjt megítélő zsűri méltatása is, amely a fejlesztéssel kapcsolatban kiemelte, alapos előkészítés, gondos tervezés és feltárási munkák előzték meg. „A rekonstrukció során az eredeti állapotok visszaállítása példaértékű módon valósult meg elsősorban annak a munkakapcsolatnak köszönhetően, amely során a tervezők, a műemlékes szakemberek és a kivitelezők együttműködtek” – olvasható az elemzésben.
A helyreállított park és tó a kialakított sétányaival a vendégek részére ma már ismét látogatható.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.