A Kós Károly Egyesülés konferenciája a szerves építészetet helyezi fókuszba.
Építészeti alkotásaink szoros kapcsolatban állnak az őket körülölelő világgal, a szerves építészet éppe ezért a természetet emeli gondolkodása fókuszába. A természet ihlette, hagyományokra épülő építészeti formanyelv megőrzése és éltetése a nemzeti identitás fontos része. 2023. december 13–án a Kós Károly Egyesülés szervezésében megrendezésre kerülő Országépítés című konferencia arra helyezi a hangsúlyt, hogy sikerül-e a magyar építészeti kultúra jövőjét összekötni a múltjával.
A magyarországi szerves építészeket tömörítő Kós Károly Egyesülés Országépítés című konferenciájának első részében az előadók történelmi kontextusba helyezik Lechner Ödön, Kós Károly és Makovecz Imre építészetét (Baldavári Eszter, Dénes Eszter, Harmath – Gyetvay Enikő). Bemutatásra kerül a Balaton-felvidék, Tokaj–Hegyalja és Erdély regionalista építészeti törekvései (Tóth Péter, Erhardt Gábor, Esztány Győző), illetve Salamin Ferenc a Főépítészek Országos Kollégiumának elnöke a főépítészek szerepéről, felelősségéről beszél.
A programban megszólaló külföldi – francia, scéd és román – előadók a gyógyító építészetről, illetve klasszikus építészeti hagyományokat követő építészeti gondolkodás kihívásiról beszélnek (Volker Ehrlich, Eric Norin, Ana Maria Goilav). Lánszki Regő államtitkár „A magyar építészetről szóló törvény” új gondolkodásmódját mutatja be, amely Lechner Ödön, Kós Károly és Makovecz Imre szellemiségének nyomán kívánja megteremteni az önazonos, de a korszellemre és a nemzetközi trendekre válaszoló minőségi magyar építészet feltételeit. Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia közelmúltban megválasztott elnöke a társművészetek jelentőségéről beszél korunk építészetében. Gutowski Robert a műemlékvédelem területén viharos érzéseket kiváltó Budavári Palota rekonstrukciós munkáit ismertető előadása zárja az egész napos programot.
A konferencia célja, hogy bemutassa a mai magyar szerves építészet közelmúltban elért eredményeit és egyben rávilágítson az előttünk álló feladatokra, kihívásokra annak érdekében, hogy az elődeink által több mint száz éve elindított folyamat folytatható legyen a következő száz évben is.
Az eseményen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, amelyet az alábbi oldalon lehet megtenni.
A WEST HUNGÁRIA BAU Kft. vezetőségének tagjai maguk is végig járták a szamárlétrát, így pontosan tudják, milyen háttérre van szükség a gyors és profi szakmai munkához. Ennek a csapatnak a tagjaként Dénes Balázs műszaki előkészítőként kezdett dolgozni az akkoriban még regionális vállalatnál, ma pedig már tulajdonosként tekintette át a kedvünkért a magyar magasépítés zászlóshajója működésének legizgalmasabb részleteit.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.