Olyan hálózati termelésre alkalmas erőművet építenek hazánkban, ami egy mikroorganizmus segítségével áramból képes fűtőgázt előállítani – adta hírül az nrgreport.com.
A portál az MVM-csoport közleményére hivatkozva számol be a világon egyedülálló, biológiai metánfehlesztésen alapuló power to gas (áramból gázt) technológia magyarországi alkalmazásáról. A projekt a teljes hazai energiarendszert lefedő MVM Csoport és a müncheni székhelyű, megújuló energiával foglalkozó startup vállalat, az Electrochaea együttműködésében születik meg. A nrgreport.com szerint ez lesz a világ első hálózati szintű power to gas erőműve.
A technológiát az Electrochaea fejlesztette ki, ennek alapját a Chicagói Tudományegyetem szakemberei fektették le. A szabadalmaztatott biokatalizátor a megújuló energiaforrásokból származó olcsó többletenergiát és a széndioxidot alakítja kereskedelmi minőségű, megújuló fűtőgázzá. A rendszer alapja egy mesterségesen kitenyésztett mikroorganizmus (methanogenic archaea).
A biokatalizátorokon alapuló power-to-gas költséghatékony megoldást kínál a szén-dioxid újrahasznosítására, egyúttal a többletenergiát felhasználva könnyen tárolható és felhasználható biometánt fejleszt. Utóbbi közvetlenül felhasználható a meglévő földgáz-hálózat segítségével.
Az Electrochaea 2016 áprilisa óta sikeresen működtet egy 1 megawatt fogyasztású erőművet Dániában, ami az első, ezen az elven működő, ipari szintű erőmű. A magyarországi hálózati szintű erőmű kapacitása akár a 10 megawattot is elérheti. További erőművek létesítése Svájcban és az Egyesült Államokban is folyamatban van. Az Elektrochaea célja az 1 gigawatt kapacitású erőművek létrehozása, ezzel együtt több nagy-teljesítményű, hálózati szintű erőmű kialakítása.
Az Electrochaea és az MVM Csoport startup-inkubációs cége, a Smart Future Lab (SFL) igazgatója hosszasan részletezte a fejlesztés jelentőségét. „Az Electrochaea megoldást talált a megújuló energia tárolásának problémájára, egyúttal a környezetet károsító szén-dioxid kibocsátás csökkentésére is” - nyilatkozta Bertalan Zsolt, aki forradalminak minősítette az új technológiát.
Vasárnap, hálaadó istentisztelet keretében átadták Körösfő felújított templomát, amely a magyar kormány, az Erdélyi Református Egyházkerület és a helyi gyülekezet összesen mintegy 36 millió forintos támogatásával épülhetett újjá.
2023-ban már 69. családi napját szervezte meg a munkatársak és hozzátartozóik részére a VAMAV Kft. szeptember 8-án, ahol nem csak szórakoztató programokkal várták a résztvevőket, de hangsúlyt fektettek a fenntarthatóságra is.