A mintegy 1,3 milliárdos fejlesztés csökkenő környezetterhelést és növekvő ellátásbiztonságot hoz a városnak.
Elkezdődtek az előkészítő munkálatai annak a geotermális kútfúrásnak, amely után a jelenleg használt földgázt geotermális energia válthatja fel a kiskunhalasi távhőrendszerben – írja a bacsmegye.hu. A tereprendezés, útépítés után a kút mélyítése következik, ami várhatóan a jövő év első negyedében fejeződik be Kiskunhalas határában. A kútfúrás során tudják majd pontosan felmérni, hogy hogyan tudja a város a távfűtési rendszerét átállítani a jelenleg használt földgázról a környezetbarát geotermiára.
A beruházó EU-Fire Kft. Makón és Csongrádon üzemeltet általa megvalósított távfűtési rendszereket, melyek a meglévő vezetékeket felhasználva gáz helyett geotermális energiával működnek. A cég stratégiai igazgatója, Kovács Péter februárban arról számolt be, hogy Mosonmagyaróváron is hasonló beruházásba kezdtek, továbbá az előkészületek megindultak Kecskeméten is, de Egerben, Sátoraljaújhelyen és Sárospatakon is ilyen projektet terveznek.
Az 1,3 milliárd forintos projektből közel 460 millió forintot az Izland, Liechtenstein és Norvégia által létrehozott EGT Alap finanszíroz.
Az EU-Fire korábbi számításai szerint Magyarországon a meglévők mellett legalább 20-25 település távfűtési rendszerét lehetne megtérülő beruházással átállítani a geotermális energia használatára.
Kovács Péter az alábbiakban foglalta össze a technológia előnyeit:
1064 hektáros létesítményt építenek. A munkálatok várhatóan tavasszal, vagy nyáron kezdődnek el.
Négy új létesítményt építenek ki 3,974 milliárd forint összértékben.