A 74 ezer napelemtábla évente 20 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid kibocsájtását.
Szerdán elhelyezték a felsőzsolcai naperőmű alapkövét Felsőzsolcán. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település létesítménye évi 20,7 gigawatttóra áram termelésére képes, ezzel a Magyarország legnagyobb naperőműve lesz.
A létesítmény a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport kilencmilliárd forintos beruházásával jön létre. Az üzem 74 ezer darab polikristályos napelemtáblával rendelkezik majd, működését a tervek szerint nyártól kezdheti meg. Az erőmű Felsőzsolca és a szomszédos Onga határában 44 hektáros területen épül meg.
Az eseményen Kádár Andrea Beatrix energiaügyért felelős helyettes államtitkár elmondta, az új naperőművel évente 20 ezer tonnával csökkenhet az ország szén-dioxid-kibocsátása. Kiemelte, Magyarország vállalta, hogy 2020-ig 14,65 százalékra emeli a megújuló energia-források részarányát. 2016-ban ez már 14,19 százalékos volt, tehát már tavalyelőtt sikerült elérni a 13 százalékos kötelező uniós előírást.
A beruházás 65 százalékát saját forrásból fedezi az MVM, 35 százalékát uniós forrásból finanszírozza.
Az MVM Tisza Erőmű Kft. új energiatároló rendszere 31 megawatt névleges teljesítményű és 62 megawattóra kapacitású.
A műszaki dokumentáció és a jogszabályok maradéktalan ismerete, ezek figyelembevételével a legoptimálisabb megoldás alkalmazása – ezek elengedhetetlenek a sikeres engedélyezési eljárásokhoz. Dr. Szondi-Biczó Boglárka, a Paks II. Zrt. Engedélyezési Osztályának vezetője mindezen túl transzparenciára és a hatékonyságra törekszik szervezeten belül és a hatósági kapcsolattartásban is.