Egyetlen hónap alatt 603 milliárd forintnyi EU-s támogatás odaítéléséről döntött a kormány júliusban, ami a 7 évre szóló keret 7 százalékát teszi ki.
A portfolio.hu szokásos havi elemzéséből ugyanakkor az is kiderül, az új pályázatok meghirdetési sebessége minimálisra esett vissza, júliusban öt új felhívás jelent meg 50 milliárd forintos együttes keretösszeggel.
A mintegy 603 milliárd forint júliusi odaítélését az indokolja, hogy a kormány erre az évre a gazdaság élénkítése érdekében 2000 milliárdos kifizetési célt tűzött ki magának. A sebesség várhatóan tovább fog nőni, miután az év első hét hónapjában eddig 313 milliárd forint az összes tényleges kifizetés (júliusban 66 milliárd).
Az előző ciklusban magasra tettük a lécet
Ami a meghirdetéseket illeti, a kabinet célja erre az évre az, hogy a 7 éves (2014-2020) hazánknak jutó uniós költségvetési keret 85%-át meghirdessék a különböző operatív programokban, jövő nyárig pedig a 100%-át. A meghirdetett pályázatoknál a jelenlegi állás szerint 5137 milliárd forintnál járunk, azaz a 7 évre jutó teljes uniós összegnek már az 58%-át meghirdették.
A portfolió egy korábbi, júliusi cikkéből kiderült, Magyarország a régió vezető állama volt a legutóbbi EU-s pénzügyi ciklusban (2007-2013) a hatékonyságot tekintve. A KPMG elemzése kimutatta, hogy hazánk az egy főre jutó, ténylegesen kifizetett támogatás terén valamennyi Közép-Kelet-Európai ország előtt végzett 2810 eurós összeggel, ami mintegy 880 ezer forintot jelent.
portfolio.hu
A 600 milliárd forintnyi tőkeforrást biztosító Baross Gábor Tőkeprogram a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöld fejlesztések megvalósításához járul hozzá.
A 30 milliárd forintos beruházásban a körforgásos gazdaság európai innovációs- és kutatóközpontját hozzák létre, közel 20 ezer négyzetméteren.