A CSOK révén 12 ezer új lakás is megépülhet az idén, s ez az építőanyagok piacán is érezteti hatását. A felújítási piac azonban még stagnál, mivel hiányoznak a tartós energetikai és monetáris ösztönzők.
A Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) csütörtöki közleményében kifejtette: a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) az új építésekben már mutatja a várt hatást. Ez különösen a falazati anyagok eladásában és a társasházi lakások építési engedélyeinek számában mutatkozik meg. A magyarországi építőanyag-gyártók a falazati anyagok értékesítésének 25-45 százalékos növekedését tapasztalják.
A szövetség adatai szerint az idén az év első 9 hónapjában a falazati termékek piacán a kormány intézkedés-sorozata hatására jelentősen élénkült a kereslet, a fehér falazati anyagoknál, így a mészhomoktégla és pórusbeton termékeknél mintegy 25 százalékkal nőtt. A tégla termékeknél átlagosan 45 százalékos a növekedés a tavalyi stagnálással szemben.
Ezzel szemben az épületgépészeti és hőszigetelő termékek piacait a CSOK még nem érintette érdemben. A homlokzati nyílászárók piaca augusztus végén meglendült, jelenleg a gyártók többségének kapacitása az év végéig lekötött. A munkaerő szűkössége már nemcsak az építőipari kivitelezést, hanem a nyílászárók hazai gyártását is érinti, sőt, a hazai gyártók kapcsolattartói szerint a kereskedelmi értéklánc több szintjét is. A gyártók stagnálást vagy enyhe növekedést várnak 2016-ra.
Vidor Győző, a MÉASZ elnöke szerint a több évtizedes tapasztalattal rendelkező befektetők mellett megjelentek bizonytalan szakmai múltú cégek is, amelyek spekulatív céllal kis, 10-12 lakásos projekteket indítanak, ahol a haszonmaximalizálás a lényeg, viszont a műszaki tartalom háttérbe szorul. Ezért a lakásvásárlóknak az adott ajánlat fejlesztői hátteréről célszerű előzetesen tájékozódniuk.
Míg a magánberuházók inkább a lakás adásvételekkel kapcsolatos felújításokra koncentrálnak, a lakásához ragaszkodó többség energetikai felújítási programra vár, amely a rezsiköltségeket az energiaáraktól függetlenül csökkentheti. A csekély összegű szeptemberi lakossági energetikai pályázat nem hozott mérhető keresletnövekedést, a családi házak korszerűsítését célzó Otthon Melege program ősz eleji kerete pedig néhány óra alatt kimerült.
Ezért a MÉASZ korszerűsítési javaslatcsomagon dolgozik. Céljuk, hogy minél több projekt javítsa az ingatlanállomány minőségét és segítsen teljesíteni a nemzeti klímapolitikai vállalásokat is.
A 2019-ben 35 milliárdos árbevételig jutott vállalat több mint 200 embernek ad munkát, az alvállalkozókkal együtt pedig több mint 800 munkavállalónak teremt lehetőséget.
Az ingatlanpiaci társaság felelős nagyvállalatként elkötelezett, hogy támogassa azokat a társadalmi programokat, amelyek a fiatalokat segítik a kulcskompetenciák megszerzésében.
Az ÉMI pályázatának célja a vállalkozások technológiai felkészültségének és versenyképességének növelése.