Tovább erősödött az ágazat az elmúlt hónapokban, az iparágban a cégalapítások száma magasabb volt a cégbezárásokénál, elkerülve a többi hazai piaci szektort jellemző vállalatszám csökkenést.
Több statisztikában is rendhagyóan jól teljesít az építőipar Magyarországon, ezek közül a legjelentősebb a cégalapítások száma. A legtöbb ipari ágazatban a cégtörlések száma meghaladja az újonnan létrehozott vállalatokét, ezt kerülte el a kivitelező szektor – derül ki az Opten elemzéséből.
„A cégalapítási többlet ugyan minimális, mivel 1022 cégalapítás mellett 1017 cégtörlés történt, de az országos tendenciákhoz viszonyítva ez kimagasló szektorszintű cégalapítási kedvet jelent” – tájékoztatott Pertics Richárd, az vállalat céginformációs igazgatója.
Az építőipari fellendülés folytatódásával együtt jár az alkalmazottak számának folyamatos növekedése is, a nyári hónapok alatt több mint 4 ezer fővel nőtt a szektorban dolgozók száma. Ez ugyan részben magyarázható a szezonalitási hatásokkal, ugyanakkor a hosszabb távú trendet figyelembe véve látható, hogy nem csupán ez befolyásolta a növekedést.
A cég felmérései szerint 2012 óta – kisebb-nagyobb kilengésekkel – növekszik az ágazatban alkalmazottak létszáma. Ebben a termelés növekedése mellett az építőipar folyamatos kifehéredése is látszik az Opten szerint.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.