A Kolozsvár jelképének számító Szent Mihály-templom félszáz országgyűlésnek adott otthont, a felújításánál a hatalmas tetőszerkezet jelenti majd az egyik legnagyobb kihívást.
A KÉSZ romániai leányvállalata végzi el a kolozsvári Szent Mihály római katolikus templom rehabilitációját - adta hírül a KÉSZ Csoport honlapja. Az erdélyi és a Kárpát-medencei magyarság egyik legfontosabb műemlék épületének számító templomot a 14. században építették gótikus stílusban.
A KÉSZ Csoport egyébként szintén Kolozsváron viszi véghez első romániai beruházását, ennek során iroda és szálloda funkciójú központ jön létre. Az akkori hírből az is kiderült, hogy a KÉSZ Romániában 2001 óta van jelen. Szalados László, a KÉSZ Csoport műszaki vezérigazgató-helyettese a társaság egyik legdinamikusabb szervezeteként írta le a romániai leányvállalatot.
A mostani hírrel kapcsolatban a KÉSZ honlapja idézi Puskás Attilát, a KÉSZ Románia képviselőjét: "Maximális felelősségtudattal, a szakma iránti alázattal vezérelve veszünk részt a templom felújításában."
A kivitelező cég az alábbi kihívásokat látja maga előtt:
A Magyar Nemzet korábbi cikke szerint mindezek mellett letisztítják a kőfalakat, és a toronyban helyeznek el néhányat azokból a barokk oltárokból, amelyeket a nagyközönség már régóta nem láthatott. Korszerű világítást, elektromos hálózatot telepítenek a templomba, amelyet fűtési rendszer kialakításával is kényelmesebbé tesznek. A mostani barokk oltár helyére visszakerül a régi gótikus.
A beruházáshoz az EU 1,26 milliárd forintnak megfelelő összeggel járul hozzá. A felújított, korszerűsített templom az előzetes tervek szerint 2021 végén nyílhat meg a nagyközönség előtt.
A Szent Mihály-templom a város legimpozánsabb, turisták által leglátogatottabb műemléke, Kolozsvár főterén, egykori Nagypiacán áll. A falai között közel ötven országgyűlést rendeztek. 1601-ben itt zajlott Báthory Zsigmond erdélyi fejedelem harmadik beiktatása, 1607-ben itt választották fejedelemmé Rákóczi Zsigmondot, 1608-ban Báthory Gábort, 1613-ban Bethlen Gábort. Itt mondta el híres beszédét 1944. május 18-án Márton Áron püspök, amelyben elítélte a zsidóüldözést.
A templomot 1316 után kezdték építeni gótikus stílusban. A hatalmas alapterületű épület (a templomhajó 50 méter hosszú, a falak 20 méter magasak) megépítését az is indokolta, hogy a város népessége folyamatosan növekedett. 1489-ben tűzvész sújtotta, ekkor restaurálták először. Eredetileg két tornyot terveztek rá az építtetők, de ebből csak egy készült el a XVI. század közepén. Elemi csapásokban többször megsérült, kétszer lebontották, majd neogót stílusban építették fel újra a ma is látható tornyot a XIX. század közepén.
Utoljára 1956–57-ben került sor a templom felújítására. Előtte, még 1951-ben, amikor elbontották a szentély sérült barokk boltozatát, addig nem látott falképek kerültek elő a vakolatrétegek alól. A mostani rekonstrukció során ezeket a freskókat konzerválják.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.