Hat év alatt 85 ezer munkavállalót veszített az ágazat, közülük több ezren Hollandiában helyezkedtek el.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) második alkalommal rendezett hazahívó börzét külföldön: a júniusi müncheni rendezvény után ezúttal Amszerdamban zajlott le az esemény.
A közel 50 főt vonzó találkozón Koji László, az ÉVOSZ elnöke bevezetőjében elmondta, az a recesszió hatására 2007 és 2013 között 85.000 foglalkoztatottól vált meg az ágazat Magyarországon. "A munkavállalók jelentős része Németországban, Ausztriában, Hollandiában és Nagy-Britanniában helyezkedtek el, ottani építőipari vállalkozásoknál" - fogalmazott a vezető.
Szavaiból az is kiderült, hogy az ágazat tartós bővülést mutat, hiszen a 2017-es (29 százalék) és 2018-as év (22 százalék) expanziója után idén (25 százalék) és jövőre (10 százalék) is növekedés várható.
"A legjobb piaci helyzetben lévő sikeres magyar építőipari vállalkozások ma már olyan kondíciókat tudnak ajánlani a külföldön munkát vállalt szakembereknek, mérnököknek, amelyek valós alternatívát jelentenek, hazahívó erejük van" - hangsúlyozta az elnök.
Dr. Kocsis András, Magyarország hágai nagykövete üdvözölte a magyar építőipari szakma kezdeményezését. Adataik szerint mintegy 32.000 magyar munkavállalót foglalkoztatnak holland cégek, közülük mintegy három-négyezerre tehető az építőiparban elhelyezkedettek száma. "Hasonló, más ágazatokra kiterjedő magyar kezdeményezés sikerére alapozva biztos vagyok abban, hogy az építőipari szakemberek körében is számos olyan munkavállaló szólítható meg, aki idővel szívesen visszatérne a magyar építőiparba" - fogalmazott a nagykövet.
Marczinkó Zoltán, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára előadásában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány részéről alapvetően kedvezően fogadják a magyar munkavállalók átmeneti külföldi munkavállalását, hiszen ez már évszázadokkal ezelőtt is hagyománynak számított. "Fontos azonban, hogy a szakemberek ismét hazatérjenek és a magyar építőipari piacon hasznosítsák megszerzett ismereteiket" - mutatott rá Marczinkó Zoltán.
A személyes konzultáció keretében a megjelent érdeklődőknek lehetőségük nyílt
munkatársaival egyéni konzultáció keretében tájékozódni a cégek konkrét állásajánlatairól. A hat magyar tulajdonú vállalat versenyképes bérezéssel, hosszútávú életpályamodellel és számos támogatással van jelen a munkaerőpiacon, többek közt a munkába járást és a lakhatást is segítve.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.