2023-ban az eddiginél még színesebb programokkal várja az érdeklődőket a Nemzetközi Zöld Építés Hete szeptember 11. és 15. között.
Magyarországon az idén 15 helyszínen várja az érdeklődőket a Nemzetközi Zöld Építés Hete szeptember 11. és 15. között - közölte az eseményt szervező Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC).
A 2009 óta, évről-évre megrendezésre kerülő, többnapos eseménysorozatról lapunkban is beszámoltunk már: tavaly a megnyitónak és az első programnak a Market Építő Zrt. Market 6.0 névre keresztelt székháza adott otthont, ahol az érdeklődők első kézből szerezhettek tapasztalatot a vállalat fenntarthatóságról vallott elveiről, illetve a Green Walk zöldépület-bejárás keretén belül szakmai vezetéssel is megismerhették a magasépítő cég számos innovatív megoldással felruházott irodaházát.
Mint azt a tájékoztatásban kiemelték, a programokkal a HuGBC célja az,
hogy jövőbemutató gyakorlati példákkal, szakmai beszélgetésekkel és gyakorlati műhelymunkával segítse elő az építésgazdaság és az ingatlanszektor szereplőinek innovatív gondolkodásmódját, a magyarországi épített környezet karbonmentessé alakítását.
Hangsúlyozták, a fenntarthatósági célok teljesítéséhez és az építési ágazat karbonmentes átalakulásához most kell konkrét, hatékony intézkedéseket tenni, pontosan ezért lett az „Építsd a jelent, alakítsd a jövőt!” a szlogenje az idei Nemzetközi Zöld Építés Hetének. Most kell ugyanis a megfelelő építőelemeket megfognunk a működőképes, és fenntartható jövő felépítéséhez.
Az ingyenes, szakmai vezetéssel tartott sétákon a környezettudatos építés számos jó példája tekinthető meg. A választható épületek sorában idén szerepel például Budapesten a Mol Campus, mely az első olyan magyar épület, amely a brit BREEAM és az amerikai LEED rendszerekben is a legmagasabb szintű, kettős fenntarthatósági minősítést szerzett.
Mindemellett a bejárásokon megtekinthető lesz a Városligetben két, számos díjazással is büszkélkedhető épület, a Néprajzi Múzeum, valamint a Magyar Zene Háza, Gyulán a Naturica Group bemutatóterme, Szegeden pedig a TILIA Irodaház.
Az eseménysorozat programjaira a HuGBC honlapján lehet regisztrálni - olvasható az egyesület közleményében.
A Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete 2009 óta fogja össze az ingatlanszektor, az építőipar és az építésgazdaság szereplőit, hogy közreműködésükkel részt vegyen a környezettudatos és fenntartható építést előmozdító építészeti szabályozás szakmai kidolgozásában. A HuGBC teljes jogú tagja nemzetközi World Green Building Council-nak.
Hamarabb épül fel a vártnál a BYD-gyár, 2025 második felében legurul az első autó a gyártósorról. Szegedtől Ceglédig fejlesztések várhatóak a MÁV 140-es vasútvonalán, a röszkei határátkelő pedig kínai hitelből válik a schengeni térség legjelentősebb szárazföldi határátlépő pontjává. Bővítik a közműszolgáltatásokat, lakóövezetet alakítanak ki és végül, de nem utolsósorban Szeged hídjait is fejlesztik.
A Főmterv, az ÉKM, a KIM, a BME, a CÉH és a Market képviselői beszélgettek a podcast speciális adásában.