Az első díjas terv alapján többek között a meglevő főépület átalakításával éled újjá a fővárosi Feneketlen tó közelében fekvő egykori pártintézmény.
Hosszabb ideje mozgatja a szakma és a fővárosiak érdeklődését a budai XI. kerületi Villányi úti egykori MSZMP-pártépület sorsa. Korábban felmerült az is, hogy lebontják a rendszerváltás előtti állampárt szimbolikus intézményének egykor otthon adó épületet, melyet az MSZP 2024-ben adott el a magántulajdonban álló Forestay Groupnak.
Ez utóbbi vállalat hirdetett nyílt építészeti ötletpályázatot az építmény jövőbeli sorsáról, melyen nemrég hirdettek eredményt: a Vikár és Lukács Építész Stúdió nyerte el az első helyet, a másodikat az BORD Építész Stúdió, a harmadikat pedig az Archikon Építésziroda.
Most a Vikár és Lukács iroda aláírásával jelent meg az Építészfórumon egy tágabb koncepcióbemutatás, illetve számos látványterv, valamint helyrajzi térkép. Ebben rögtön ki is hangsúlyozták:
a meglévő főépület megtartása nem csupán gazdasági racionalitás, hanem építészeti és ökológiai felelősségvállalás.
Az átépítés terveivel kapcsolatban hangsúlyozták: a beépítési lehetőségek vizsgálata után világossá lett, hogy a jelenlegi tömeghez hasonló léptékű új épület építése sem funkcionálisan, sem gazdaságilag nem jelentene többletértéket. Mindemellett rámutattak arra is: az egykori auditórium szárny elbontásával a hátsó telekrészen új beépítés válhatott lehetővé.
A Vikár és Lukács anyaga kiemeli, hogy a komplexum olyan adottságai, mint a magas belmagasság kiválóan alkalmassá teszik luxuslakások kialakítására. A fenntarthatóság is alapelvként jelenik meg: leírják, hogy az épület újra hasznosítása lényegesen kisebb ökológiai lábnyommal jár, mint egy teljes bontás és új építés.
A főépület mögött elhelyezett két villaépületről is hangsúlyozzák, hogy nem alárendelt szereplők, hanem tudatosan elhelyezett elemek, amelyek kapcsolatot teremtenek a Feneketlen-tó, a Szent Imre templom tornyai, valamint a Citadella panorámája felé.
A zöld térségben elhelyezkedés épületegyüttesben a növényzet már az épület tetején és oldalfalain is megjelenik és nemcsak esztétikai, hanem energetikai szempontból is aktív szerepet kap: “a növényzet nemcsak látványelem: szigetel, árnyékol, párásít, véd – és egyúttal hozzájárul a városi ember mentális jóllétéhez is” - fogalmazták meg.
Idén is meghatározó élményekkel gazdagodnak azok az egyetemi hallgatók, akik részt vehetnek a hazai építőipar legjavába betekintést adó háromnapos programon.
Több mint félmilliárd forint értékben.