A tiszakürti Kis-Tiszán, valamint a beregi és nyírségi lápokon bruttó 850 millió forintból állítják helyre az élőhelyeket 2020 végéig.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága (HNPI) a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) támogatásából végezheti el a fejlesztést, mely várhatóan 2020 decemberében fejeződik be - jelentette be dr. Kovács Zita, a HNPI igazgatója kedden a Tiszakürti Arborétumban.
A HNPI a Kis-Tiszán komplex élőhely-rehabilitációt végez, a beregi és nyírségi lápokon pedig a víz utánpótlását oldja meg. A Közép-Tisza területén létrehoznak négy hektár ideiglenes vizes élőhelyet, amivel kedvező élőhelyi feltételeket teremtenek a Natura 2000 jelölőfajok számára. A vizes élőhely a gémfélék táplálkozó területe is lesz. A fejlesztésekkel a veszélyeztetett élőhelyek – így például a nyírségi és szatmár-beregi területeken korábban nagy számban előforduló buckaközi lápok megmaradt területei – hosszú távon fennmaradhatnak.
Ezzel egyidejűleg két kilométeres szakaszon megerősítik a Tisza árvízvédelmi töltését is. A projekt kedvezően hat a térség gazdaságára és turizmusára is: élhetőbb környezetet teremtenek, illetve lehetőség szerint a térség vállalkozóit is bevonják a projekt megvalósításába.
Jelenleg a projekt előkészítése zajlik: a területen a környezeti hatásvizsgálatot a Közbeszerzési Értesítő szerint a debreceni BioAqua Pro Kft. végzi el.
Átalakítják, új szárnnyal toldják meg és korszerűsítik a DVTK Labdarúgó Akadémiájának épületét.
Szerkezetkész az SE Városmajor utcai Szív és Érgyógyászati Klinika Új Képalkotó Központja.