Ezekben a hetekben indulnak a bakancsos turizmust elősegítő beruházások, melyeket összesen hét uniós pályázatból finanszíroz a Magyar Természetjáró Szövetség.
A természetjárás feltételeit javító erdei fejlesztések indulnak 2020 szeptember végéig országszerte – jelentette be Németh Csaba, a beruházást koordináló Magyar Természetjáró Szövetség (MTSZ) szakmai vezetője. A forrást hét elnyert uniós pályázat adja (kettő a VEKOP, öt pedig a GINOP keretéből) melyek összesen 3,5 milliárd forint támogatást jelentenek.
A támogatások kedvezményezettje a 140 éves MTSZ, amely a tizenkét erdőgazdasággal konzorciumi partnerként együttműködve hajtja végre a fejlesztéseket a környezettudatossági, az erdészeti és a turisztikai szempontokat egyaránt előtérbe állítva. A fejlesztések az országos kéktúra útvonalán lévő 217 helyszínen 354 elemet tartalmaznak:
A beruházások a Pilisben és a Börzsöny területén, a Sopron-Fertő kiemelt térségben, a Bakony és a Balaton területén egészen Somogyig, Galyatetőn, Lillafüreden, illetve a Zempléni-hegységben valósulnak meg. A munkálatok a támogatási szerződések aláírását követően ezekben a hetekben indulhatnak.
Az országban közel 25 ezer kilométernyi jelzett turistaút van, nagyrészt az erdőgazdaságok kezelésében. A Pilisi Parkerdő Zrt. területére például 25 millióan lépnek be évente. Kiss László, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgatója felidézte, hogy 2010 óta 5 milliárd forintból fejlesztettek a Pest megyei térségben, évente több mint 20 ezer vendégéjszakát regisztrálnak, a leglátogatottabb a Királyréti kirándulóközpont.
Jung László, Egererdő Zrt. vezérigazgatója közölte: a tervezésnél kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy olyan infrastruktúra fogadja a látogatókat, amely ösztönzi a négy évszakos túrázást. A turistaházaik teltházzal működnek, ezért a szálláshelyek bővítésére összpontosítottak.
A fejlesztésekkel a térségek évente több tízmillió látogatót vonzanak – emelte ki Juhász Szabolcs, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) szakmai igazgatója. A természetjárással kapcsolatos turisztikai projektekben az MTÜ szakpolitikai felelősként, konzorciumi tagként vesz részt. Fontos szempont volt, hogy a fejlesztésekkel az egész országot átfogják, azok hálózatot alkossanak.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.