Wellness- és fittnessrészleg, jóga- és masszázsszobák, közösségi és privát szaunavilág és concierge munkaállomás is helyet kapott az Elysiumban.
A főváros II. kerületében található és a Market Építő Zrt. által kivitelezett Elysium Társasház elnyerte végső formáját. Ebből az alkalomból lapunk exkluzív sajtóbejáráson vehetett részt. A lakóépület beruházója a Rózsadomb Panoráma Kft., fejlesztője a RED Real Kft. és tervezője a CÉH Zrt. volt.
A Vérhalom utcai, 97 lakásos házban jelenleg még folynak belsőépítészeti munkák, de többen már beköltöztek örökpanorámás lakásukba.
Az Elysiumban található ingatlanok mindegyike a Duna felé tájolt, nagy méretű terasszal rendelkezik, rálátást biztosítva a Dunára, az Országházra és a budai Várnegyedre.
A lakásokban smart home rendszer, az épületben központi automatikai rendszer gondoskodik az ideális energiafelhasználásról, így automatizált árnyékolási, világítási, fűtés-hűtési és szellőztetési protokollok működtetik a házat.
Az Elysium Társasház helyén korábban egy SZOT-szálló állt, amelynek bezárása után évtizedekig elhagyatottan állt a terület. Balogh Ferenc, a CÉH Zrt. vezető tervezője a kezdetektől részese volt a nagyszabású projektnek. A szakember a társasház kapcsán érdekességként kiemelte: nem látható az épületen semmilyen gépészeti elem, sikerült azokat teljes mértékben elrejteni.
Mivel a Duna szintje felett 100 méterrel magasodik az épület, ez az adottság alapvetően meghatározta az épület tervezését.
Az Elysiumot több mint két hektáros ősfás park veszi körül, vagyis az egész telek 70 %-át zöld területet borítja.
A tervező hozzátette: a társasház két szintje is a föld alatt található, ezenkívül az alsó két szint a kiszolgáló és üzemeltetési egységeknek ad helyet, míg a felső szinteken a lakásokat alakították ki.
A tervezés legfontosabb pontja a használói kompromisszummentesség volt. Ennek megfelelően nagyon magas a közösségi területek és szolgáltatások aránya: lobby, wellness- és fittnessrészleg, jóga- és masszázsszobák, közösségi és privát szaunavilág, mosoda, játszótér, futópálya, autómosó, concierge munkaállomás is helyet kapott az Elysiumban.
Krenn Tamás, a Market projektvezetője a belsőépítészeti koncepcióról beszélt. Kiemelte:
az épületben használt anyagokra az átgondoltság, a minőség és a luxus jellemző.
Az Elysiumban más kontinensről származó természetes fa- és kőburkolatok, iparművészeti eszközökkel készült aranyháló tapéta, üveg és oversize greslapok dominálnak. A berendezés elemeit a beruházó olasz gyártók design termékcsaládjából válogatta ki, legtöbb esetben személyesen.
Torbágyi Örs, a RED Real Kft. projektvezetője így foglalta össze a társasház volumenét az ingatlanok között: „Erre a házra, úgy gondolom, mind a beépített anyagok, mind a résztvevő szereplők, a célközönség és a lokáció szempontjából is azt lehet mondani, hogy ez Magyarország legjobb ilyen léptékű társasháza.” A szakember hozzátette:
a kompromisszummentesség a legnagyobb mértékben jellemzi a lakásokat, hiszen kivétel nélkül egyedi, használó által kért alaprajzzal és építőanyagokkal kerültek kialakításra.
Bajcsay Márton, a Market építésvezetője kifejtette: „sokan nem tudják, hogy az épület alatt húzódik a Molnár János barlang, amely egy búvárok által használt, közel 7 kilométer hosszú, járatokkal rendelkező, vizes barlang. Ennek megóvása az elsődleges szempont volt a kivitelezés során.”
Egy másik szakmai elismerésre okot adó tényezőról is szót ejtett a szakember:
„nagyon kevesen vették észre a városban, hogy elbontottunk egy hatalmas épületet és a helyére egy újat építettünk.”
Az építésvezető városi foghíjbeépítéshez hasonlította a projektet, hiszen „egyetlen szűk utcából, mindössze egy kapubejárón keresztül kellett megépíteni az egyébként elnyújtott, elhúzódó épületet.”
Bősze Szilvia, a CÉH Zrt. fejlesztési igazgatója hozzátette: a projekt során a korábbi épület elbontott törmelékét a helyszínen aprították, szelektálták és az alapozás során újrahasznosították, így csökkentve a fejlesztés környezetterhelését mind hulladék, mind építési tehergépjármű forgalom tekintetében.
Emellett a projekt keretében megújult az Elysiumba vezető utak állapota is, mellyel a környék is nyert.
Tizennégy utca, több mint 21 800 négyzetméternyi útfelülete, 6435 négyzetméternyi járda újul meg és 120 új parkolóhely is épül két projektben a jövő év végéig a Duna mentén fekvő Gönyűn. Ez a település eddigi történetének legnagyobb önerőből megvalósított beruházása.
Az Eötvös Lorand Tudományegyetem (ELTE) a Bölcsészettudományi Karának otthont adó Trefort kert Campus hat-, valamint a Puskin utcában két helyszínen lévő, három épületegységének energetikai felújítására írt ki az intézmény feltételes közbeszerzési pályázatot.