Az ÉVOSZ sajtóanyaga elsősorban a lakásépítések dinamikus növekedésére fókuszál.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) prognózisa szerint idén az építőipar teljesítménye elérheti a járványhelyzet előtti, 2019. évi szintet, amely az utóbbi években messze a legmagasabb termelési érték volt.
A szervezet közleményéből az is kiderül, az építőipari tevékenységen belül növekedési pályára kerül a lakásügy, lakásépítés és felújítás. A megrendelői kör erőteljes érdeklődése tapasztalható a tervezési és a kivitelezői kapacitás iránt - köszönhetően a kormány által bevezetett számos ösztönző eszköznek.
A jelenlegi tendenciákból kiindulva 2022 végére a használatba adható új lakások száma elérheti a 25 000 db lakást, a felújítások pedig tartósan, a szakmailag indokolt 220-250 ezer között lehet.
Ez utóbbit az indokolja, hogy a 4,3 milliós magyarországi lakásállomány folyamatos karbantartásához évente több mint 200 ezer lakást kell felújítani.
A jelentőségének megfelelően az ÉVOSZ anyaga a lakásépítésre fókuszál, és gyakorlati tapasztalatokból kiindulva szakmai javaslatokat tesz a kormányzati döntéshozók felé
A jelentés szerint a lakásépítés dinamikus növekedéséhez különösen az engedélyezési és megvalósítási folyamat további egyszerűsítésére és gyorsítására van szükség. Különösen fontos ez az elhúzódó nagy lakásszámú fejlesztéseknél, ahol sokszereplős az engedélyezési és kivitelezési folyamat.
A szakszövetség finanszírozási javaslatokat is megfogalmazott, ugyanis szerintük a lakásvagyon megújulását visszafogja az utóbbi évek jelentős piaci árnövekedése.
Ezért azt javasolják,
hogy a települési önkormányzatok (főként a kistelepülések) pályázhassanak állami támogatásra lakáscélú ingatlanok területelőkészítésére, ahol az építési telkeket tartós használatú bérbeadással hasznosítják.
Az ÉVOSZ példaként államilag felügyelt egyszeri bérleti díjat említett, amely 20 évre szólna. Ezáltal - a szakszövetség szerint - az ingatlan tulajdoni vételi ára nem terheli a lakásépítés költségeit. A 20 év alatt pedig bármikor elővásárlási joga van piaci áron a lakás tulajdonosának.
Ezen felül továbbá azt kérték a kormánytól, hogy a munkaadó adhasson a munkavállalója számára adó- és járulékmentesen lakáscélú munkáltatói támogatást legfeljebb 6 millió forintig, új családi ház építésénél pedig maximum 15 millió forintig.
Az ÉVOSZ anyaga mindezeken túl javasolja a Nemzetgazdaságilag Kiemelt Lakásfejlesztési Létesítmények fogalmának bevezetését. Ezeket a létesítményeket a nemzetgazdaságilag kiemelt létesítmények eljárási rendje szerint lehetne előkészíteni és megvalósítani, kérelemre. A komplex gyorsított eljárás kérelemre indulna, nem lenne automatikus.
Az ÉVOSZ összegzése emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy a lakásépítéseknél a lakásszámhoz kapcsolódó kötelező gépkocsitárolót 1 darabról 1,5 gépkocsi elhelyezését biztosító megoldásra növelték. A szervezet tapasztalatai szerint ez a szabályozás nem életszerű és nagyon drágítja a lakásépítéseket. Emiatt az ÉVOSZ javasolja a korábbi egy lakás/egy gépkocsitároló szabályozás visszaállítását.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.