Az ősrégészeti lelőhelyre és a Bükk természeti kincseire alapozó látogatóközpont a tervek szerint a jövő év végére készül el.
Szerdán helyezték el a Bükki Nemzeti Park Szeleta Park látogatóközpontjának alapkövét. A Bükk keleti kapujában, Miskolcon épülő létesítmény a Széchenyi 2020 program keretében 2,2 milliárd forintos uniós és állami beruházás keretében valósul meg.
A Közbeszerzési Hatóság oldalán található információk szerint a kivitelezést az FK-RASZTER Építő Zrt. végzi.
A rendezvényen Rácz András, az agrártárca környezetügyért felelős államtitkára azt mondta, a nemzeti parkok számára 2021 a beruházások éve volt: harminc fejlesztés fejeződött be 8,7 milliárd forint értékben. Szólt arról, hogy a beruházást a kormány 800 millió forinttal támogatja.
Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója mérföldkőnek nevezte a beruházást a 45 éve alapított nemzeti park életében, mert
a központ átadása után a természet védelméért folytatott munkát, a Bükk különleges geológiai sokszínűségét, vízrajzát, gazdag kulturális örökségét interaktív módon tudják majd bemutatni.
Az igazgató kiemelte: a látogatóközpont egyszerre szolgálja a természetvédelmi ismeretterjesztést, a "játszva-szórakozva tanulást" és egy Európában egyedülálló őskori kultúra színvonalas bemutatását.
A látogatóközpontban helyet kap A bükki barlangok évezredes titkai - Az ősember természete című kiállítás, s ehhez kapcsolódva a Bükk-hegység természeti és kulturális örökséggyűjteményét és az ősemberbarlangok élményszerű bemutatását szolgáló attrakció-együttes.
A Közbeszerzési Értesítőben szereplő adatok alapján a létesítményben egyebek mellett kialakítanak:
Az igazgató ismertette: a Bükkben több mint ezerháromszáz barlang található, ezek közül 54 fokozottan védett, 46 barlangból pedig régészeti anyagok kerültek elő, az egyik legfontosabb "ősember-barlang" a Szeleta.
Erre az ősrégészeti lelőhelyre és a Bükk természeti kincseire alapozva tervezték meg a látogatóközpontot, amely a tervek szerint a jövő év végére készül el.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.