A Komárom-Esztergom megyei műemlékegyüttes helyreállítása során hazánkban és Európában is különleges barokk-klasszicista falfestéseket és mennyezetfreskókat restauráltak.
Pénteken átadták a felújított bajnai Sándor-Metternich-kastélyegyüttest. A legendás Ördöglovas, gróf Sándor Móric egykori rezidenciájának műemléki helyreállítása a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében 1.723 millió forint európai uniós és 557 millió forint hazai támogatásból 2018. és 2021. között valósult meg. A kivitelezést a Pharos ’95 Kft. végezte.
A NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) pénteki közleménye szerint a fejlesztési terület kiterjedt a főépület mindkét szintjére. Az intézői udvar délkeleti szárnyában üzemi területeket alakítottak ki, a kastély főépülete és a mellékszárnyak által körülölelt díszkert szintén megújult, ahogy a kastélypark is.
A főépület építési munkái során megújultak a nyílászárók, helyreállították a belső tereket, padlózatokat, de a gépészeti és elektromos rendszereket is megújították. A hazánkban és Európában is különleges barokk-klasszicista falfestéseket és mennyezetfreskókat egyes részeken restaurálták.
A fejlesztés egyik érdekessége, hogy visszahelyezték az emeleti Raffaello-teremben a páratlan szépségű, Sanquirico-tervezte mennyezeti falképegyüttest. A pazar festmény közel 40 éves gondos megőrzés után született újjá és került vissza eredeti helyére.
A főépület földszintjén látogatható lett a felújított kastélykápolna, valamint egy barokk falképrészletekben gazdag teremben kapott helyet a kávézó és az ajándékbolt.
A mellékszárnyban vizesblokkokat és egyéb kiszolgáló helyiségeket alakítottak ki. A kastély és parkja rendezvényhelyszínként is funkcionál majd.
A kastélypark megújítása a történeti elemek megőrzésének a céljával természetvédelmi szempontok alapján történt. A kastélyparkban a tematikához kapcsolódó játszótér, landart alkotások, fotópontok és pihenőhelyek kínálnak kikapcsolódást minden korosztály számára.
A NÖF tájékoztatása szerint
a kastély főépületében kapott helyet egy modern, élményközpontú interaktív tárlat, mely szimulációs eszközök segítségével mutatja be a mozgalmas életű gróf Sándor Móricot és lányát, a divatdiktátor Sándor Paulina grófnőt.
A kiállításon visual guide-on 3D-s és kiterjesztett valóságon alapuló rekonstrukciók segítségével, élményszerűen jelenítik meg az épület történetét. A tárlat keretében a földszinten a kastély történetébe nyerhet betekintést a látogató, amint XIX. századi pompájában a Sándor-Metternich család nevezetes tagjainak adott otthont, de látványos kiállítási elem az épület háborút követő korszakának bemutatása is.
Az emeleti termek két szárnya bemutatja Móric gróf és lánya életének meghatározó eseményeit, kiemelve a lovas sportot, vadászatot és a korabeli divatvilágot.
A bajnai kastély egykori tulajdonosa, gróf Sándor Móric, a félelmet nem ismerő Ördöglovas a legendák szerint saját kastélya erkélyéről is leugratott, és az épületen belül is gyakran lovon járt.
A középkori alapokon álló barokk főnemesi rezidencia klasszicista stílusú átépítését és a bővítés terveit Hild József építész készítette el, a belső termek díszítésére pedig a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico kapott megbízást.
Lánya Metternich-Sándor Paulina a XIX. századi közép-európai kultúrtörténet egyik legizgalmasabb személyisége volt. Diplomatafeleségként bejárta Európát, Franciaországban a császárnéval együtt diktálta a trendet, Bécsben divatklubot alakított, Wagner neki ajánlotta egyik zongoradarabját, Edgar Degas pedig megfestette őt egy fénykép alapján.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.