A 90 százalékban versenypiacon működő Weinberg 30 éve minőségi szereplője a magyar építőiparnak, több iparág meghatározó beruházóinak is visszatérő partnerként dolgozva. A klasszikus csarnoképítő vállalatból mára nagy bonyolultságú projekteket kivitelező céggé sikerült fejlődniük, ám a szaktudás mellett legalább ekkora súlyt fektetnek az emberközpontúságra és a folytonosságra. A zempléni térség lokálpatriótájaként is élen járó alapító-tulajdonossal, Derczó Istvánnal beszélgettünk.
Immár három évtizedes működésre tekinthet vissza a sárospataki székhelyű, generálkivitelezéssel és acélszerkezet-gyártással foglalkozó Weinberg ’93 Építő Kft. A zempléni gyökereihez minden szempontból hű maradó társaság történetéről és legfőbb hajtóerejéről Derczó István ügyvezető igazgatóval beszélgettünk. A magyar építőipar egyik meghatározó szakemberének értékes gondolatait monológok formájában jegyeztük le.
A zempléni Hercegkúton a mai Gombos-hegyet régen Bor-hegynek hívták az öregek, ennek német változatából kapta a cég a nevét 30 évvel ezelőtt, a helyhez fűződő érzelmi kötődésem miatt.
A bodrogközi Ricsén születtem, és a szomszédos Lácacsékén nevelkedtem. Édesanyámtól örököltem a kereskedelmi szemléletet és a gyors megoldások képességét. Édesapám gazdálkodó volt, ő egy nyugodtabb, de nagyon következetes és kitartó, szívós temperamentumot képviselt.
Úgy szoktam mondani, hogy a szőlőben nőttem fel. Folyamatosan jártunk a család szőlőbirtokára, kisebb koromban még játszani, aztán 5-6 éves koromtól már dolgozni is. Később a bor készítésébe is bekapcsolódtam, ezzel végképp kialakult bennem a borászat szeretete. Ennek köszönhetően 1989 óta foglalkozom szőlészettel, borászattal Tokaj-Hegyalján, a cégünk névadásához kötődő hercegkúti Gombos-hegyen van a pincénk.
A borászat előtt tíz évig disc jockey is voltam, eleinte mellék-, később már főállásban, ami heti négy estés elfoglaltságot jelentett. A sárospataki, bodrogközi, hegyközi, hegyaljai települések mellett Miskolcon is dolgoztam a diszkókban.
Az építési tevékenységet az 1991-ben alapított kisvállalkozásommal kezdtem el, amely az akkori postahatóságnak végzett felújításokat. Három akkori munkatársam ma is velem dolgozik a Weinbergnél, amelynek a története lényegében 1994-ben indult. Akkori üzlettársaimmal Kárpátalján dolgoztunk egy konvektor összeszerelő üzem kivitelezésén. Az ott kialakult kapcsolatoknak köszönhetően a Weinberg ’93 Kft. 1995-ben a Pest megyei Ócsán megbízást kapott egy 3300 négyzetméteres gyártócsarnok kivitelezésére a FÉG Konvektor Zrt. számára Vér Ivánnak és Orosz Ferencnek köszönhetően.
Ez lett a cégünk első referenciája. Abszolút bizalmi alapon, a személyes kapcsolatokra alapozva, bankgarancia és referencia nélkül indulhattunk el, ráadásul egy 5 millió forintos előleget is kaptunk a kivitelezéshez. Ez a munka megmutatta számunkra, hogy van piaci lehetőség a könnyűszerkezetes csarnoképítések területén, és hamarosan le is szerződhettünk Fazekasné Mária megbízásából Sátoraljaújhelyen a Prec-Cast Öntöde Kft. csarnoképítésére is. Az említett munkák sikeres befejezésével, immár a két referencia birtokában könnyebben tudtunk megbízásokhoz jutni, megnyíltak cégünk előtt azok a lehetőségek, melyekkel élve az idők során egyre jelentősebb piaci szereplőkké váltunk, mint generálkivitelezők.
Elmondható, hogy napjainkban is a generálkivitelezési tevékenységünk a hangsúlyos: az elmúlt éveinkre nagyságrendileg jellemző évi 30 milliárd forintos árbevétel mintegy 80 százaléka ebből származik, emellett 20 százalékot tesz ki az acélszerkezetgyártás és szerelés bevétele. Utóbbi üzletágon belül a forgalom mintegy 20-30 százaléka származik exportból.
Fontos fordulópont volt, hogy 1995-ben megnősültem, majd 1996-ban a feleségem, Renáta a cégben is társam lett. Innentől kezdve, azaz 1996. február 29-től családi vállalkozásként működünk. 1998-ban megvásároltuk Sárospatakon a volt malomkőgyár területét. Folyamatos fejlesztéssel, illetve bővítéssel, lépésről-lépésre haladva beindítottuk, és azóta is működtetjük acélszerkezet-gyártó tevékenységünket: 2000-ban épült meg az első gyártócsarnokunk, melyet 2003-ban, 2007-ben, 2009-ben, 2011-ben, 2013-ban, 2017-ben, 2018-ban és 2022-ben újabb beruházások követtek.
Így alakult ki mára a 15 ezer négyzetméteres daruzott gyártóbázisunk, illetve egy hasonló nagyságrendű kültéri raktár területünk. Magyarország egyik legkorszerűbb acélszerkezetgyártó üzemével büszkélkedhetünk, amelyben a legmodernebb berendezésekkel, hegesztőrobot rendszerrel, profilmegmunkáló lézerüzemű, illetve plazmaüzemű szabász gépekkel, megmunkáló központokkal gyártunk heggesztett és megmunkált szerkezeteket. Erre alapozva nagy pontosságú épületszerkezeteket és kiváló megoldásokat tudunk nyújtani.
Bár voltak hullámhegyek és hullámvölgyek az elmúlt 30 évben, a cég folyamatosan nyereséges. Összességében a klasszikus csarnoképítő vállalatból sikerült kifejleszteni nagy bonyolultságú technológiával felszerelt gyárak építésére is képes vállalatot, komplex megoldásokat kínálva. Munkáink több mint 90 százalékát a versenyszférából nyerjük el.
Fontos mérföldkő volt az életünkben a svájci faipari multinacionális cég, a Swiss Krono vásárosnaményi beruházása a 2010-es évek közepén. Az OSB-lapokat gyártó üzem kivitelezésével tudtunk ugyanis szintet lépni: ekkor indultunk el a komplexebb üzem és gyárépítések irányába.
Az igazi erősségünk a design and build jellegű fejlesztésekben nyilvánul meg: ezekben a zöldmezős projektekben az első lépéstől a kulcsrakész állapotig visszük a projektet, a technológiai előkészítéssel együtt. Így juthattunk be többek közt Kazincbarcikán a BorsodChem gázturbina építési projektjébe is, belépve az erőmű iparba.
A hazai referenciák előtt kiemelném, hogy több emlékezetes külföldi projektünk is volt: többek közt mi kiviteleztük Bergenben a TV2 központjának az acélszerkezeti munkáit. Szintén különleges referencia, hogy tavaly a washingtoni NASA-múzeum főbejárati kapuját mi gyártottuk le a sárospataki bázisunkon, ami egy nagyon bonyolult, összetett szerkezet volt.
A magyarországi referenciák közül a Haladás-stadion acélszerkezetgyártását emelném ki, akárcsak a tatabányai multicsarnok hasonló munkáit. Ugyanakkor nagyon sok ipari jellegű csarnokhoz szállítunk acélszerkezetet. Nagyon büszkék vagyunk a Budapest Airport területén megépült ACE hangárra, amelyet az AEROPLEX Közép-Európai Kft. repülőgép hangárjaként építettünk meg generálkivitelezőként úgy, hogy az acélszerkezetet sárospataki üzemünkben gyártottuk le. Ezt az épületet két hangár közé kellett beépíteni 70 centiméteres munkahézaggal, 96 méteres fesztávolsággal, a kivitelezés által Építőipari Mesterdíjat, illetve Építőipari Nívódíjat nyertünk el.
Az utóbbi években immár a hídépítés terén is vannak referenciáink, a Tisza-tó projektjében: a Szomorka-patak híd acélszerkezetét a Weinberg gyártotta. Ugyanakkor az M6-os zárószakaszán 2022-ben megépült 73 méteres vasúti híd íves főtartója és ortotróp pályaszerkezete is a mi bázisunkon készült.
Hogy a bizalmi tőke mit jelent számunkra, arra a 2008-as és a mostani válság mutat rá. Akkor még kisebb volt a partnerkapcsolati hálónk, feleakkora múlttal a hátunk mögött.
Mára viszont a plusz 15 évvel elértük azt, hogy sokkal szélesebb, stabilabb és erősebb az ügyfélkapcsolati tőkénk. Ebből eredően számos esetben számíthatunk arra, hogy újabb megbízásokat kapunk: sok esetben hívnak vissza minket akár a negyedik, ötödik ütemre is egy-egy beruházássorozatban.
Erre jó példa, hogy Pilisszentivánon elnyertünk egy 3 hónapos munkát a WET Hungary számára, majd a megrendelő pozitív tapasztalatai miatt újabb és újabb megbízásokat kaptunk. Négy év alatt az egész telepet átépítettük egy összességében 3,3 milliárd forintos beruházás-sorozatban. Ennél a projektnél leltem egy igaz barátra az azóta sajnos már elhunyt Szabó János ügyvezető személyében. Az ő mentorálása is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a mai napon a cégünk fel tudja mutatni az elért eredményeket.
Az ipari beruházások terén olyan nagy gyógyszergyártó cégekkel dolgoztunk, illetve dolgozunk együtt, mint az Euroapi, a TEVA és a Becton Dickinson. Szintén fontos partnerünk az ingatlanfejlesztő piac egyik vezető cégeként a WING Zrt., amellyel az East Gate különböző épületein évek óta dolgozunk együtt, a negyedik épület jelenleg is a mi generálkivitelezésünkben épül. Emellett a Budapesti Logisztikai Szabadkikötő területén is számos épületet építettünk.
Az ipari automatizálás multija, a Festo csillaghegyi bővítését mi kiviteleztük, jelenleg pedig a sátoraljaújhelyi gyárukat építjük. Ugyancsak jelentős projektünk a Volvo új üzletági központjának építése Ecseren az M0-ás mellett, ami már a befejezési fázisban tart. A korábban említett projekteken túl jelenleg a Szabó Fogaskerék, a Praktiker Veszprém, a Stobag, a Meleghy és a Hagleitner beruházásain is dolgozunk. A gyártás szempontjából most már a debreceni autóipari beruházásokban is érintettek vagyunk: a Semcorp és a CATL projektjeihez gyártunk acélszerkezetet.
Hogy mire tudunk alapozni a döntően külföldi, részben hazai beruházások egyre élesebb versenyében? Én a gyors reakcióidőt, a hosszú évek óta képviselt, megbízható minőséget és a már említett bizalmi tőkét emelném ki.
A gyors reakcióidőnk alapja, hogy a felsővezetői kommunikáció a vállalatnál gyors és hatékony: nem kell várni a döntési mechanizmusokra. A direkcióvezetők és köztem szinte óránként van élő kapcsolat, egyeztetés; de ugyanez jellemző a direkcióvezetők és a közvetlen munkatársaik között. Ráadásul az alvállalkozói, beszállítói körünket is ebben a szellemiségben próbáltuk meg összeválogatni, egyben tartani.
Mindezek mellett kiemelt értékünk a folyamatosság: van, aki 30 éve van a cégnél, de 20 év feletti munkaviszonnyal is sokan rendelkeznek, a 10-15 éve tartó ittlét pedig egészen gyakori. Nem mondom, hogy a fizikai részlegen nincs fluktuáció, de ott is megvan a bázist adó kemény mag. A felsővezetői szinten pedig minimális a mozgás. Két ügyvezetőtársammal: Bodnár Sándorral és Lovas Róberttel stabil, kiegyensúlyozott baráti- üzleti kapcsolatot ápolok évtizedek óta.
Az új partnereknél a munkák elnyeréséhez az is fontos segítséget ad, ha egy előkészítési fázisban tartó projekt beruházóját el tudjuk hívni Sárospatakra, bemutatva neki a gyártófelületünket.
Ezen esetek jelentős hányadában meg is tudunk egyezni, akár generálkivitelezéseket is elnyerve – annak köszönhetően, hogy betekintést nyernek az innovatív szemléletünkbe és cégkultúránkba, és ezáltal jelentősen megnő a bizalmuk cégünk iránt.
Erre az innovatív működésre és a komplex megoldásainkra jó példa a már említett NASA-múzeum mellett a Magyar Zene Háza is, ahol az acélszerkezeti munkák során a gyártást és a szerelést végeztük, a ház különleges formavilágához hozzájárulva. De ugyanide tartoznak azok a norvégiai fejlesztések, amelyekhez kombinált szerkezeteket gyártunk: előregyártott vasbetonból és acélszerkezetből álló HSQ-rendszert biztosítva. Gyártási tevékenységünket 2021 óta heggesztőrobot-rendszer támogatja.
A norvég közbeszerzési piacon történő megjelenési, majd folyamatos jelenléti törekvésünkhöz szükséges volt, hogy megszereztük az ottani zöldház minősítést az acélszerkezetgyártásunkat tekintve. Ezen a piacon elvárás, hogy ismertté váljon a projekt ökölógiai lábnyom terhelése.
A fenntartható működés hátterét már a korábbi években elkezdtük megalapozni, hiszen a 2008-ban megépített irodaházunkat már akkor talajszondás rendszerrel láttuk el, ami 50 százalékos csökkentést hozott a széndioxid kibocsátásban. Csarnokaink nagy része víz-levegő szivattyús rendszerrel épült. Ugyanezt szolgálja a gyártócsarnokainkra telepített 500 kilowattos napelempark, akárcsak az első csarnokra telepített 50 kilowattos kiserőmű. A környezettudatossági szempontokat kiemelten figyelembe vesszük, többek között az anyaghasználatunkban is. Elektromos cégautókat üzemeltetünk, valamint elektromos töltőállomást is építünk, ami hiánypótló a térségünkben.
Azt gondolom, hogy aki lehetőséget kap egy térségtől, annak cserében adnia is kell, mindig figyelemmel kell lennünk a környezetünkre. Ugyanezt a gondolkodást tükrözi, hogy a cég összes fejlesztése az eredmények visszaforgatásából kapott fedezetet. Soha nem keveredtem el ingatlanfejlesztési, vagy más iparági területekre, mindig megmaradtam ebben a szegmensben. Igaz ez a térségre is, hiszen minden támogató erőmet erre a területre összpontosítom.
A Sárospataki Református Gimnázium sportcsarnokának a felépítésén tíz évig munkálkodtunk: végül Wáberer György és Sándor József barátaimmal közösen sikerült ezt véghez vinni: 2018-ra TAO-s forrásból épült meg a létesítmény a Weinberg '93 Kft. kivitelezésében, amihez az önerőt mi hárman biztosítottuk vállalkozóként. Lokálpatriótaként a kezdettől fogva részt vettem a Tokaj-Hegyaljai Egyetem előkészítésében tanácsadói, támogatói szerepkörben, jelenleg a felügyelőbizottság tagja vagyok. Több évtizedes munka eredményeként sikerült két évvel ezelőtt megalapítani az új egyetemet, ami nagy siker a térség életében.
A zempléniség fontos eszközeként kilenc évvel ezelőtt elindítottuk az úgynevezett dűlőtúrákat is: a meghívott közéleti és gazdasági szereplőkkel megismertetjük Hegyalja alapértékeit és kincseit egy kicsit más szemszögből. A kezdeményezés zárt klubként működik, de a közösségépítés mellett társadalmi jelentősége is van, hiszen a kapcsolatépítés akár a térség fejlődésének is lendületet adhat.
A zempléniség mellett egy külön érzelmi szál is köt Hercegkúthoz, hiszen fiatal koromban ott diszkóztam a Gombos-hegyi csárdában, és a pincéim is ott vannak. De számos más egyéb okból is a magaménak érzem a település sorsát, amelytől több mint tíz évvel ezelőtt díszpolgári címet kaptam. Egyik ottani szívügyünk volt, hogy Hercegkúton egy 14 stációból kialakított kálváriához 15. stációként megépítettük a kápolnát két barátommal, Grabarics Gáborral, illetve Bognár Árpáddal. A projekt közben más támogatók is érkeztek, de a fő támogatói mi voltunk a beruházásnak.
Nagy megtiszteltetés számomra az is, hogy a Magyar Borakadémia rendes tagjává választottak, ugyanakkor ez egy küldetést is jelent. Emellett részt veszek a tokaj-hegyaljai borlovagrend újra építésében, a Felügyelőbizottság elnökeként.
A kezdeményezés értéke a borászok összehangolása és integrálása lehet, mert még most is szét vannak szóródva, és külön utakat járnak, holott együtt sokkal hatékonyabb és eredményesebb tudna lenni a szakma. Nem véletlen, hogy a Tokaj-Hegyaljai Egyetem előkészítésénél masszívan támogattam, hogy az egyetem vegye át a legnagyobb tokaji borászat, a Grand Tokaj szervezését. Én úgy gondolom, hogy ebben még rengeteg kiaknázható lehetőség van.
A munkám és társadalmi szerepvállalásaim miatt nagyon sokat vagyok távol a családtól, ugyanakkor mindenben támogatják a munkámat, ez a bázis nagyon sokat jelent. A nagylányom Eliza 25 éves, a kisebbik, Eszter pedig 16 éves: ők direkt módon valószínűleg nem fognak a cégben dolgozni, de indirekt módon hozzájárulnak a munkához.
Emellett a közlekedési balesetben elhunyt bátyám két fia Bálint és Dávid is a Weinbergnél dolgozik, előbbi a minőségellenőrző osztályon, utóbbi pedig az alkatrészgyártó üzemben műszakvezetőként. Mindketten a felmenők szemléletét képviselik, ami nagy örömömre szolgál. Összességében azt mondhatom, hogy az új generáció kinevelése folyamatban van.
Az utánpótlást más eszközökkel is támogatjuk: immár 20 éve foglalkozunk tanulók gyakorlati oktatásával, éves szinten 30 diákot kiképezve, ugyanakkor a BME-vel és a Miskolci Egyetemmel is együttműködünk.
Ezt a tevékenységet szeretnénk kibővíteni a felnőttképzés-átképzés irányába, hogy a cég igényeit ki tudjuk szolgálni: hegesztő, lakatos, lemezmegmunkáló szakemberek képzése a cél. Hosszabb távon pedig szeretnénk egy zempléni oktatóközpontot kialakítani, ahol a szakmunkás, a technikus és a mérnökképzés gyakorlati bázisát működtetnénk.
A családi vállalkozásként működő cégben a saját létszámunk több mint 300 fő, de ekkora állománynál is törekszünk a családias kapcsolatokra. Családi napokat, szakági csoportos foglalkozásokat, borklubot is rendezünk; emellett síelésre, túrázásra, kerékpározásra is szervezünk programokat.
A Sárospatakon épülő és hamarosan átadásra kerülő új irodaházunk is ezt a szellemiséget képviseli. Az épületben több helyen is vannak lobbik, találkozó helyek, ki lehet ülni a teraszra, lehet előadást és foglalkozásokat tartani, vagy akár meccset nézni.
Ebben a filozófiában fogant cégünk egyedi megoldása a nyári időszakra: napközis felügyeletet biztosítunk a kollégák gyermekeinek az irodaház szomszédságában. Amellett, hogy nagy segítséget jelent a szülőknek, amikor az óvodák és bölcsődék zárva vannak, benne van a közösségépítés és a Weinberg szemlélet átadása. Fontos megmutatni a gyerekeknek, hogy a szülők hol dolgoznak, és milyen értékeket teremtenek a munkahelyen.
Nem lehet elég korán elkezdeni a gyermekek nevelést: ahogy az egyik ismerősöm szokta mondani, ők valójában kiskabátos nagy szellemek. Nincs értelme sejpítve beszélni velük, ugyanolyan komolyan kell venni őket, mint a felnőtteket, mert minden képesség és lehetőség megvan bennük, ők a jövőnk zálogai.
Fontos, hogy amit verejtékes munkával megteremtettünk, adjuk át, egy kicsivel könnyebb, átláthatóbb pályát teremtve nekik; és azért is, hogy ne kelljen mindig mindent újrakezdeni. A történelmünkben is mindig újrakezdésben vagyunk, holott jó lenne már egyszer az előző alapot igénybe venni, és arra építeni tovább. Ezt a filozófiát tartjuk szem előtt a cégnél is.
A munkák bemutatását ugyanúgy megtesszük a felnőttek esetében is: csoportos kirándulásokon szoktuk megmutatni a kollégáknak, hogy mi lett az ő hegesztésükből, vagy épp lemezdarabolásukból. Nagyon fontos, hogy érzelmi szálakkal is kötődjenek a munkához.
A hosszú távú sikernek az a kulcsa, hogy a gazdasági és pénzügyi szempontok mellett emberi és morális szempontból is rendbe legyenek az alapok. A Volvo projektünknél például volt egy előminősítés, amelynek csupán a 20 százaléka szólt a gazdasági, műszaki alkalmasságról; a többi a környezeti, társadalmi megfelelőségről, emberközpontúságról. Nyilván nem kell túlesni a ló másik oldalára, de a szakmai és emberi tényező egyensúlya adja a tőlünk fejletteb gazdaságok sikereit. Úgy érzem, hogy a cégünknél az emberközpontú szellemiséghez gazdasági potenciál társul, ezért sikerre vagyunk ítélve.
A Hősök terének monumentális központi figuráját először veszik le 36 méter magas díszoszlopáról, amelyhez Layher állványzatot vontak Gábriel köré.
Akció, árubörze és dartsbajnokság is várja a szakembereket Dunakeszin, a MEVA nyílt napján.