2024.04.25, Csütörtök

Hirdetés

Átadták az Airbus új gyulai gyárát
Fotók: MTI/Rosta Tibor

Átadták az Airbus új gyulai gyárát

MTI

2022.07.28. 14:06 - Kalácska-Nagy Nóra

A 13 ezer négyzetméter alapterületű üzemet a Market Építő Zrt. építette.

Hirdetés

Hivatalosan is átadták az Airbus új gyulai gyárát, ahol a termelés is elindult július 28-án. A projektről legutóbb a 2021. májusi bokrétaünnepség kapcsán írtunk. Az épület építtetője a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő (NIPÜF) Zrt., a generálkivitelező a Market Építő Zrt. volt.

Palkovics László technológiai és ipari miniszter helyszínen elmondott szavai szerint történelmi pillanat, hogy a gyár megkapta az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA) engedélyét a gyártáshoz, mint mondta, ilyen jogosultsággal nem sok ország rendelkezik.

Fotók: MTI/Rosta Tibor

Az Airbus gyulai gyárának építése 2020 decemberében kezdődött. Korábbi közlés szerint a központ mintegy 2,2 milliárd forintból jött létre, ennek felét gépek és eszközök beszerzésére fordították.

A 13 ezer négyzetméter alapterületű üzemben az európai repülőgépgyártó helikoptereinek sárkányszerkezetéhez és dinamikus rendszereihez gyártanak acélból és titániumból precíziós alkatrészeket, emellett az ajtópanelek egy részét is itt állítják elő.

A gyulai lesz ezen alkatrészek esetében a teljes Airbus-család egyedüli ellátási pontja. Az alkatrészgyár mellett épül egy 3100 négyzetméteres felületkezelő üzem is.

Az Airbus piacvezető a polgári helikopterek gyártása terén, 2020-ban a piac 48 százaléka volt az övék. Jelenleg világszerte nyolc országban van telephelyük, a kilencedik lesz a magyarországi, Gyulán.

Andreass Stöckle, az Airbus Helicopters Hungary Kft. vezérigazgatója, Palkovics László technológiai és ipari miniszter, Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára és Laurent Mazoué, az Airbus Helicopters üzemeltetésért felelős ügyvezető alelnöke (b-j) 

Gyulának ismét van high-tech ipara

Palkovics László hozzátette, az üzem létrejöttével "több első dolgot lehet Gyulán és Magyarországon ünnepelni". Olyan jármű, a helikopter került be a magyar technológiai és műszaki termékportfólióba, amely még nem volt, "még akkor is, ha csak alkatrészt gyártanak hozzá". A gyáravatóval Gyulának ismét van high-tech ipara; az Airbus Helicopters pedig az első cég Magyarországon, amely segít a magyar hadiipari ötletek valóra váltásában - húzta alá.

A miniszter emlékeztetett, négy éve döntöttek arról, hogy 220 milliárd forintból fejlesztik a hadiipari technológiát. Tegnap a kormány további 250 milliárd forint hadiipari célú felhasználásról határozott, amiből további vegyesvállalatokat hoznak létre és újabb gyárakat építenek.

Maróth Gáspár, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára úgy fogalmazott, "mától nincs Airbus-helikopter Gyula nélkül".

Elmondta, az Airbus Európa egyik vezető hadiipari vállalata; a két éve alapított Airbus Helicopters Hungary Kft.-ben pedig a magyar állam 30 százalékos tulajdonos, így "személyesen is érintett a vállalat sikerében" - húzta alá.

Andreas Stöckle, az Airbus Helicopters Hungary Kft. vezérigazgatója felelevenítette, hogy négy éve írták alá a megállapodást, két éve alapították a vegyesvállalatot, múlt pénteken kapták meg az EASA engedélyét. Bár még nem készült el minden, a termelést el lehet kezdeni, ami "egy gyár életében a legfontosabb nap".

Laurent Mazoué, az Airbus Helicopters üzemeltetésért felelős ügyvezető alelnöke elmondta, jelenleg 50 embert alkalmaznak a gyulai gyárban, ez év végére tovább nő majd, és néhány éven belül szeretnék elérni a 250 fős alkalmazotti létszámot.

Mi épül?Market Építő Zrt.NIPÜFGyulaAirbus Helicopters Hungary

Hírlevél

Hirdetés