Az Épkar és az FK-Raszter konzorciuma több helyen is a magasban dolgozik.
Rendszeresen hírt adunk arról a különleges beruházásról, amely egy új turisztikai központot teremt nemcsak Északkelet-Magyarországon, hanem közép-európai régióban is: a Diósgyőri Vár nagyszabású fejlesztéséről.
A projekt, mely a Modern Városok Program keretében valósul meg Miskolcban, visszaadja a királynék váraként is számon tartott erődítmény fényét. A beruházás az Épkar Zrt. és FK-Raszter Zrt. konzorciumának kivitelezésében valósul meg.
A konzorciumtól most, mint korábban többször is, az Épkar munkatársaitól kaptunk tájékoztatást az építkezés előre haladásáról: Kolozsvári Zoltán projektvezető, Stupeczky Attila építésvezető és Csehes Réka munkahelyi mérnök informálta a magyarepitok.hu-t.
A vár építkezése alapvetően két részre osztható: a külső és a belső vár területeire. Most elősorban a külső vár építkezéséről tudunk meg újabb részleteket. Itt többek között az alábbi munkákat végzik el:
Mint Csehes Réka lapunknak kifejtette, az utóbbi időszakban a külső vár északi és keleti bástyáiban található csillagboltozatok falazási munkái is elkészültek.
A tornyok csillagboltozataikat különleges faelemek, ramonádok felhasználásával kapják vissza. Ezeket felszerelik, majd a segítségükkel alakítják ki a boltozatok végső formáját (illetve a kapcsolódó kőművesmunkát is elvégzik). A ramonádok nem maradnak bent a toronyban: ezeket leszerelik és később újabb bástyákban szerelik össze, így ott is megépülnek a jellegzetes boltozatok. |
A keleti toronyból már kibontották a ramonádot, majd ez pár nap alatt újra összeálltották és a hónap elején be is emelték az északi oldalon abba a bástyába, melyben lift fogja szállítani majd a látogatókat a vár átadását követően. Ezt követte a kőbordák elhelyezése, azt követően pedig a falazási munkákra koncentráltak a kivitelezők. Eközben a külső várfal északi bástyájánál a kőburkoláson dolgoztak, illetve az elkészült kőburkolatok impregnálására került sor.
A hatszögletű torony falazásával is előre haladtak, illetve ebbe a toronyba beépítettek két kő ablakkeretet, valamint a belső várba nyíló földszinti kő ajtókeret is a helyére került.
A belső vár építkezése is meghatározó része a projektnek: ennek befejeztével egy körülbelül 3900 négyzetméteres alapterületű épületet adnak majd át. Innen a kivitelezés több eleméről is kaptunk híreket: eszerint az első emeleten az étteremnél található kifejezetten nagy méretű pillérek szerkezetépítési munkái jó haladnak, a második emeleten pedig mind a keleti, mind a déli oldalon azokat a gerendaszerkezeteket építik ki, melyekre az előregyártott födémelemeket helyezik majd el.
Keresik a kivitelezőt a XVI. században épített vadnai öreg vízimalom belső tereinek felújítására és gépészetének működőképessé tételére, valamint az 1800-as években emelt istálló és parókia épületeinek rekonstrukciós munkáinak elvégzésére.
Csak az első ütemben 16 cég több mint 13 milliárd forint értékben hajt végre benne beruházást.