Az Épkar és az FK-Raszter kivitelezésében folyamatosan halad a munka Közép-Európa egyik legimpozánsabb és legnagyobb történelmi jelentőségű turistaközpontjának kialakításán.
A Modern Városok Program keretében zajlik Miskolc külső területén a diósgyőri vár fejlesztése. A projekt során a Nagy Lajos király egykori székhelyeként és a királynék váraként is ismert erődítmény visszakapja régi fényét, és ezzel
nemcsak Magyarország, de egyben Közép-Európa egyik leglátogatottabb turistacélpontjává válhat.
A munkálatokról, mint minden hónapban, fotósunk friss képei segítségével és az Épkar Zrt., valamint FK-Raszter Zrt. kivitelezői konzorciumát vezető Épkar munkatársainak köszönhetően nyújtunk tájékoztatást. Mint korábban, most is Kolozsvári Zoltán projektvezető, Stupeczky Attila építésvezető és Csehes Réka munkahelyi mérnök informálta a magyarepitok.hu-t az építkezés legújabb részleteiről.
A projekt két fő részre osztható: a belső vár és a külső vár kivitelezésére. A külső vár az alábbi fő projektelemekre bontható:
A múlt hónap során elvégzett munkák javarésze a külső várban történt. Mint Csehes Réka kifejtette, az eddig elkészült északi oldali bástyáiból kibontották a ramonádokat (ld. keretes írásunkat), majd a különleges építési segédszerkezeteket felszerelték a keleti bástyapárnál, ahol ezt követően a kőbordákat kezdték el beépíteni.
A tornyok csillagboltozataikat különleges faelemek, ramonádok felhasználásával kapják vissza. Ezeket felszerelik, majd a segítségükkel alakítják ki a boltozatok végső formáját (illetve a kapcsolódó kőművesmunkát is elvégzik). A ramonádok nem maradnak bent a toronyban: ezeket leszerelik és később újabb bástyákban szerelik össze, így ott is megépülnek a jellegzetes boltozatok. |
---|
Szintén ramonád használatával dolgoznak az északi liftes bástyánál is a boltozat kialakításán: a faszerkezetben elhelyezték a kőbordákat és immár a csillagboltozat falazását fejezik be.
A külső várban emellett az északi ágyúállás megkapta aljzatbetonját, a teraszszinten pedig falazási munkákat végeztek el. A látványos, hatszögletű lépcsőháztorony falazásával pedig szintén előre haladtak, és egy újabb faragott kő ablakkeretet is beépítettek.
A belső vár építkezése a projekt másik fő eleme: ennek befejeztével egy körülbelül 3900 négyzetméteres alapterületű épületet adnak majd át. Itt, mint megtudtuk, a nyugati oldali étterem szerkezetépítésén folyamatosan dolgoznak, és a második emeleten, a délkeleti oldalon az udvari zárt sarokerkély munkálatai is megkezdődtek.
A munkák felsorolását zárva Csehes Réka még elmondta: a belső vár nyugati falát is megerősítik, itt a munka a végéhez közeledik.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.