Újabb beruházásokkal teszi hatékonyabbé Budapest Főváros Önkormányzata az Észak-Pesti Szennyvíztisztító telepet. Átalakítják és fejlesztik a csatornaiszap fogadó létesítményt és a telep levegőellátását. A munkálatokat a Colas Alterra Zrt. végezheti el.
Az 1980 óta működő Észak-Pesti Szennyvíztisztító telep a Budapest négy kerületének – IV., XV., XVI., XVII. - összes szennyvizét, továbbá négy városrész esetében a csatornarendszerbe kerülő szennyvíz egy részét fogadja be és tisztítja meg a legkorszerűbb technológia alkalmazásával. Az Újpesten működő telep az agglomerációs területek szennyvizét is kezeli, a kapacitása 200 ezer köbméter/nap. Átlagosan naponta 130 ezer köbméter szennyvizet tisztítanak meg. Éves szinten a művelet során 1500 köbméter szervetlen hulladék és 50 ezer köbméter víztelenített iszap keletkezik.
Az elmúlt évtizedekben az iparág korszerűsítését követő beruházásokat hajtottak végre. A mostani két fejlesztéssel a csatornaiszap fogadó létesítményt és a telep levegőellátását fejlesztik. A közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetmény szerint ezeknek a feladatoknak az elvégzésére a legjobb ajánlatokat a Colas Alterra Építőipari Zrt. adta.
A főváros agglomerációjából és Budapest nyolc kerületéből a telepre beérkező szennyvíz elsőként mechanikai tisztításra kerül, rácsok és szűrők segítségével eltávolítják belőle a darabos, valamint a zsíros, olajos szennyeződéseket, továbbá ülepítéssel a homokot. Egy újabb szűrés után az az előülepítőbe kerül. Eleveniszapos technológia alkalmazásával eltávolítják a vízből a szerves anyagokat - nitrogén, foszfor -, amivel a mocsarasodást előzik meg. A biológiai tisztítási folyamat után az iszap és a tisztított szennyvíz utóülepítőkbe kerül. Majd innen a megtisztított szennyvizet a Dunába továbbítják, az iszapot pedig hasznosítják, biogázt állítanak elő belőle, ebből fedezni tudják a telep energiaigényének szinte egészét. Továbbá a szerves trágyaként
A Colas Alterra Zrt. szakemberei a fejlesztések során a telep egyik csatornaiszap fogadó műtárgyát alakítják át és modernizálják. Átépítik az iszapfogadó bunker szerkezetét és átalakítják a szivattyút is. Feladataik között szerepel egy hidraulikus víz alatti markoló és megnövelik a darupálya és az emelőmű teherbírását.
A fejlesztéssel technológiailag azonos szinte emelik az szennyvíztisztítótelep két csatornaiszap fogadó létesítményét.
Egy másik projektben az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep "A" biológiai vonalán a levegőellátás korszerűsítésének I. ütemében kiviteli tervezési és kivitelezési feladatokat végeznek el a Colas Alterra Zrt. szakemberei. Az eleveniszapos szennyvíztisztításnál meghatározó művelet az ülepítő medencék oxigénellátása, amit levegőbevitellel oldanak meg. A korszerűsítés első ütemében tizenhat folyosón lecserélik a meglévő Oxytube elemeket. A régi levegőelosztó rendszert elbontják és a csőrendszer átalakításával és kiépítésével új, finombuborékos elosztórendszert építenek ki.
A két munkafolyamat megvalósítása mintegy 380 millió forintba kerül.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.
Az akkumulátorcella-gyár épülete elkészült, jelenleg az épületgépészeti és villamossági szerelések zajlanak.