Az év második felében indulhat a kivitelezés a volt BM kórház területén.
Mint arról korábban írtunk, közel egy éve eredményesen zárult a Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervpályázata, a győztes a Tér és Forma Szeged Építéstervező Kft. – BIVAK studio Kft. közös pályázata lett.
A fejlesztésről Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke beszélt a Pesti Vigadóban, ahol évindító sajtótájékoztatót tartott – derül ki a kultura.hu oldalán olvasható beszámolóból.
Az építész hangsúlyozta: tavaszra elkészülnek a kivitelezési tervek a BIVAK építészirodában.
Mint írják: az épület helye a volt BM kórház, vagyis a Városligeti fasor és Bajza utca sarkán elhelyezkedő kéthektáros terület. Itt a felesleges részeket visszabontották, a többit pedig felújítják, átalakítják. A központ földszintje szabadon bejárható térként várja majd az érdeklődőket.
A beruházásban közpark, rendezvényudvar és felújított villák kapnak helyet – más-más funkcióval, valamint létrejön a Köztestületek Háza, ahol mérnöki irodák és műszaki szervezetek igyekeznek választ adni az építkezéssel kapcsolatban felmerülő szabályozási vagy szakmai kérdésekre – olvasható a cikkben.
A múzeumban az állandó, immerziv elemekkel gazdagított kiállítás mellett időszaki tárlatok és szakmai konferenciák, rendezvények megtartására ideális termek kapnak helyet.
„Téves irány volt az elmúlt száz évben az az elgondolás, hogy az építészet mindent meg tud oldani. Társművészetek nélkül a tereink üresek.”
-mondta Turi Attila.
A magyar szecesszió világszerte fogalom, ezt idézi meg az épület teteje 72 ezer cseréppel. A térben kialakított Space Box – egy mozgó falakkal és mennyezetekkel rendelkező tér – abban segít majd, hogy a látogatók megtapasztalhassák az építészeti tér lényegét.
A tervek szerint a főépület elhelyezkedése emblematikus látványt nyújt majd az intézménybe való megérkezés során. A Bajza utca felől kialakított közhasználatra megnyitott, fákkal, növényekkel gazdagon borított városi téren keresztül mutatja a főépület a hosszabbik "arcát", ez szolgál az együttes reprezentatív bejárataként.
A Magyar Hírlap így idézi az MMA elnökét: „Ez az épület nem pusztán múzeum és szolgáltatóközpont. Szeretnénk olyan multivizuális teret létrehozni, amelyben vetítéssel, mozgó falakkal, zenével átélhető építészetünk belső lényege, a tér művészete.”
A Városligethez közel épülő Magyar Építészeti Központ és Múzeum olyan élményt nyújthat majd, mint a Magyar Zene Háza vagy a Néprajzi Múzeum.
Újabb, immár a harmadik fejlesztési ütem zárul le a zalaegerszegi Kerámia Lakóparkban. Harminc, változatos méretű A+ energetikai besorolású otthon készült el a ZÁÉV kivitelezésében, amely CSOK+ és zöld hitel igénylésével is megvásárolható.
Pátyon a Kemenes Manufaktúra több, mint 2300 négyzetméteres telephelyet épített, mely többek között 9 franchise üzletet is kiszolgál.