2025.01.20, Hétfő
Élesváltás - Katonai létesítmény helyét vette át a Tudásközpont

Élesváltás - Katonai létesítmény helyét vette át a Tudásközpont

magyarepitok.hu, MTI és Magyar Nemzeti Levéltár

2025.01.20. 12:45 - Sándor Csilla

Megnyílt a Szekszárd Tudásközpont a nagyközönség előtt. Az egykori laktanya helyén az Illyés Gyula Könyvtár és a Tolna Vármegyei Levéltár új otthonát, a ZÁÉV teremtette meg.

Hirdetés

Koncertekkel, kiállításokkal irodalmi – és gyermekprogramokkal várta az érdeklődőket az elmúlt napokban a Szekszárd Tudásközpont. Az új létesítmény ünnepélyes megnyitóját zárt körben ma tartották.
Az eseményen Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy megújulnak az állami levéltárak egy tízéves program keretében. Hozzátette, Székesfehérváron, Makón, Szegeden és Miskolcon zajlanak fejlesztések.

 

 

Épületséta keretében fedezhették fel a látogatók csütörtöktől a Modern városok program keretében 7,3 milliárd forintból felépített, 3500 négyzetméteres bruttó alapterületű létesítményt.
A barnamezős beruházásban megvalósított Szekszárd Tudásközpontot a ZÁÉV Építőipari Zrt. építette fel. Az épület engedélyes és kiviteli terveit az Építész Alkotóműhely Kft. készítette.

 

 

Modern környezetbe került a két intézmény óriási anyaga

Az egykori honvédségi laktanya helyét az Illyés Gyula Könyvtár és a Tolna Vármegyei Levéltár modern, kétszintes épülete foglalta el. A két intézményből 300 ezer kötet és 10 kilométernyi iratanyag költözött a modern környezetbe.
A szekszárdi könyvtár korábbi Széchenyi utcai épülete a források szerint, hazánk első olyan építménye volt 1945 után, amelyet kifejezetten könyvtár céljára emeltek. Az intézmény azonban olyan ütemben fejlődött, hogy a megnyitása után pár éven belül szűkössé vált.   

 

 

Kávéház és rendezvényterem is helyet kapott az épületben

A ma ünnepélyesen is átadott Tudásközpont L alaprajzra emelt építményének aulája összefűzi a könyvtár és a levéltár részleget. Előbbi helyiséghez kapcsolódik még a ruhatár, a kávéház és a rendezvényterem, ahol akár 200 fős eseményeket is tarthatnak.
 

A tudásközpont két szintjén:

  • oktatótermek,
  • közösségi tér,
  • előadó tér,
  • irodák és
  • a könyvtár gyermek, illetve felnőtt részlege kaptak helyet.

 

 

Az összesen több mint 6000 négyzetméteres épület: 3140 nm-es földszintre, 1812 nm-es első, és 1109 nm-es második szintre tagolódik. A könyvtár, előadó- és oktatótermek összesen 1788 négyzetmétert foglalnak el.

 

 

Elektronikusan mozgatható állványrendszer az irattárban

A leváltárban kialakítottak 778 négyzetméteren egy kétszintes tömörraktárat. A beépített síneken és elektronikusan mozgatható irattári tároló állványrendszerein 2923 polcfolyóméternyi tárolókapacitás áll rendelkezésre. A vármegye levéltára várja a kutatókat.

 

 

 

Szabadtéri rendezvényeket is szervezhet az intézmény

Az akadálymentesített épületbe négy felvonót telepítettek. A tetőfelületre 3×152 darab napelem panelt helyeztek, összesen 150 kWp teljesítménnyel. Az okosépület közel 0 energiaigénnyel működik majd.
Hatvankét felszíni parkolóhely és harminc kerékpártároló biztosítja a járművek elhelyezését. A kivitelezés során a tudásközpont környezetét úgy alakították ki, hogy a külső tereiben – 5200 négyzetméternyi zöldfelület áll rendelkezésre - akár rendezvényeket is tarthassanak.

 

 

 

Galéria

Mi épül?SzekszárdSzekszárdi TudásközpontZÁÉV Építőipari Zrt.Építész Alkotóműhely Kft.Illyés Gyula KönyvtárTolna Vármegyei LevéltárMagyar Nemzeti Levéltár

Hírlevél

Hirdetés