A Leier öt fő számára tervezett családi háza a Szentendrei Tudományos és Technológiai Ipari Park mintaháztelepén mutatja be, mire képes ma egy korszerű technológiával épített otthon.
Hazánkban elsőként Szentendrén hozták létre az ÉMI (Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft.) Nemzeti Mintaházparkját, amely bemutatja, hogyan építkezhetünk ma fenntartható módon. A Mintaházpark egyik legfontosabb célja az energiatudatos és környezetbarát szemléletformálás: az energiahatékonyság és fenntarthatóság követelményeit magas szakmai színvonalon kielégítő műszaki megoldások, innovációk egy központi platformon történő bemutatása – a lakossági és szakmai célközönség részére egyaránt.
E parkban épül fel a Leier mintaháza is, amely előremutató építészeti és gépészeti megoldásaival áll majd példaként az építkezni szándékozó családok előtt.
A Leier Mintaház kivitelezését a Leier ajánlott partnereiként, a House-Solution és az S&S Wood Kft. szakértő csapatai végzik.
Korábban mi is beszámoltunk már a Leier mintaházának szerkezeti megoldásairól. Aktuális cikkünkben pedig nemcsak az építkezés elmúlt hónapokban történt jelentős előrelépését mutathatjuk be, de azt is, milyen rugalmasan tudnak együtt dolgozni az építés különböző szereplői a lehető legjobb eredmény érdekében.
Legutóbbi beszámolónk óta az épület számos alkotóeleme került a helyére, így
Parádi Zsuzsanna építészmérnök tájékoztatta lapunkat a munka további fázisairól. Mint mondta: a projekt kivitelezése a tervezett ütemben halad, jelenleg már a belső befejező munkálatok zajlanak (villanyszerelés, hidegburkolás és festés).
„Az időjárás függvényében a napokban kezdődhet a homlokzat végleges felületképzése, a Hella árnyékolók beépítése és a bádogos elemek elhelyezése után a homlokzati szín kialakítása a Baumit anyagainak felhasználásával.”
„A beton felhasználhatóságának sokféleségét – tette hozzá – nem mindennapi megoldásokkal próbáljuk bemutatni házunkon, mint például belső hőszigetelésű, strukturált felületű falszerkezet, a gépészeti rendszer részét képező hűtő-fűtő fal- és födémfelületek a látszóbeton beltéri és kültéri elemek.” Az elmúlt hónapokban a szerkezetépítést követően további Leier termékek kerültek az épületbe, így mára termékeik kiemelten széles skáláját mutathatja be az épület az érdeklődőknek. Ezek között is érdemes szót ejteni az ház körüli mintakertről, amely majd a Leier Kaiserstein díszburkolatelemeket mutatja be (térkő, térburkoló lap, kerítés), míg a Durisol zajvédőfalat, illetve Durisol magaságyást, amelyeket a végső homlokzati kialakítás után építenek be.
A már alkalmazott, újabb termékek:
Leier Granite Brilliant tetőcserép: új, ezüstszürke színű síkcserép, modern megjelenéssel, brilliant bevonattal, amely remek védelmet ad a tetőnek; kiemelkedő kopásállósággal, hosszútávú színvédelemmel rendelkezik, ezüstszürke színének köszönhetően pedig nagy hővisszaverő képességgel bír, így javítja a tető tartósságát és a belső lakóklímát is.
Szemléletváltás is kell egy ilyen épület létrehozásához, hiszen a technológia előnye az előregyártásban rejlik: kevesebb élő- és helyszíni munka, összevont munkafolyamatok, ezáltal rövidebb építési idő és hatékonyabb kivitelezés. Ez ugyanakkor nagyobb szakmai kihívást jelent a tervezés folyamatában, mert a szakágak összehangolása itt kulcskérdés: már tervezési fázisban ismerni kell a legtöbb megoldás részletét is.
„Minden betervezett berendezés, gép, szerelvény pontos méretét, helyét konkretizálni, véglegesíteni kell már a tervezési fázisban, mert a betontechnológia miatt később már nem, vagy csak nehezen módosíthatóak a falakhoz, födémekhez kapcsolódó rendszerek” – figyelmeztetett a tervező.
Februárban nagy lendületet vett az építkezés: gipszkarton álmennyezetek és előtétfalak építésével, villamos és gépészeti szerelvényezésekkel, kandallóbeépítéssel, felületelőkészítésekkel, aljzatbetonozással, hideg- és melegburkolatok kialakításával, festéssel lépett előre a kivitelezés.
„Várhatóan március második hetében – tájékoztatott Parádi Zsuzsanna – indulnak az asztalosmunkák, bekerülhetnek a beépített bútorok és mobíliák, valamint kezdődhet a mennyezeti és fali lámpák elhelyezése, lépcső- és galéria korlátok kialakítása. Hétről-hétre izgatottabbak vagyunk, ahogy látjuk megvalósulni a tervből a végleges épületet.”
Természetes, hogy egy épület felépítése – még ha az egy családi ház is – sokszereplős folyamat, egy épület jó működését pedig a különböző szakágakhoz kapcsolódó rendszerek harmóniája teremti meg. Így kerültek az épületbe a különböző részterületek kiemelkedő szakmai megoldásai.
A Daikin Magyarország Daikin Altherma 3 R-es, 8kW-os hőszivattyúrendszert üzemelt be itt, amelynek hőleadása az előregyártott Leier Klímafalakkal és Klímafödémekkel történik, kiegészítve helyiségenkénti padlófűtéssel. Amellett, hogy a Baumit Magyarország termékeit választották a gépi vakoláshoz, a vállalat termékei már a szerkezetépítésnél is hasznosnak bizonyultak: a Leier kéregfalakat az építési helyszínen betonnal kell kitölteni. Ennek során előfordulhat, hogy a felület nem lesz hibátlan – ilyen esetekben a Baumit betonjavító rendszere jelent megoldást. Az NRG Services Kft. segítségével már napelemek is hozzájárulnak az épület fenntartható működéséhez. A Hofstadter Nyílászárók Kft. a prémium WoodStyle fa-alu homlokzati nyílászárókat RAL beépítési technológiával építette be a mintaházba, amelynek során az Illbruck szaílagjai gondoskodnak arról, hogy a szigetelőhabot kívül és belül megóvják a párától és nedvességtől. A Roto Designo tetőablakok segítenek a friss levegőt egyetlen mozdulattal bejuttatni a ház tereibe. Az Austrotherm Magyarország 8 cm vastagságú hőszigetelőrétegére került a hőtükrös fólia, a térháló, majd a Wavin Magyarország által szállított fűtéscsövek.
Szponzorok nélkül nem jöhetne létre a mintaház, így a Leier külön köszönetet mond az alábbi cégeknek is:
Kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület vízi-és ökoturisztikai fejlesztésére keresik a kivitelezőt.
Az épület alapterületének megduplázásával és teljes gépészeti átalakítással hozhatja létre a PESZTER Kft. a Gondozóházat.