A zalai tesztpályával a lehető legszorosabb együttműködésre lép a zalai vármegyeszékhely autóipari technikuma.
Miután tegnap átadták Zalaegerszegen a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya új, nagysebességű ovális tesztelemét, most ismét járműiparhoz kapcsolódó hír érkezett a vármegyeszékhelyről.
Ezúttal a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Technikum csaknem 1,8 milliárd forintból megvalósuló új tanműhelyének alapkövét tették le. A projektről korábban már beszámoltunk, amikor megírtuk: az összetett, többek között eszközbeszerzést és építkezést is magában foglaló beruházás utóbbi részén a fővárosi központú BMT Mérnöki Zrt. fog dolgozni.
Az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer információi szerint akkor összefoglaltuk, hogy a nyertes ajánlattevő feladata
egy üzemcsarnok kialakítása lesz, illetve az épülethez kapcsolódó, belső utak és parkolók kiépítése burkolt és parkosított felületekkel, közműcsatlakozásokkal.
Magában az acél szerkezetű épületben hegesztő-, forgácsoló-, és jármű műhely, kiszolgáló és szociális helyiségek, valamint infrastrukturális feltételek valósulnak majd meg. Az északi és déli oldalon ferde oszlopok tartoznak majd hozzá. A földszint-emeletes épületet összes hasznos alapterülete 683,6 m2 lesz.
A mai ünnepélyes eseményen Varga-Bajusz Veronika államtitkár kifejtette: Magyarország gazdaságának egyik kiemelten fontos eleme a járműipar. Hangsúlyozta az autógyárak szerepét, illetve hozzátette: az igazi versenyelőny abban van, hogy a szakértelmet és innovációt igénylő hozzáadott értékben, például alkatrészgyártásban a világ élvonalába tartozunk.A többek között a felsőoktatásért, valamint a szak- és felnőttképzésért is felelős államtitkár kifejtette még:
Zala járműipari szereplői elsősorban olyan helyi vállalkozások, amelyek már most képesek egyedi, magas minőségű termékeket előállítani.
Hangsúlyozta: a vármegyében jelenleg 760 diák tanul gépészeti vagy járműipari szakon, de a számuk a munkaerőpiaci igényekkel nőni fog.
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, egyben az Autóipari Próbapálya Zala Kft. (APZ) ügyvezetője arról beszélt, hogy a mesterséges intelligencia révén a negyedik ipari forradalmat éljük meg, az eddigi legnagyobb technológiaváltást. Kitért arra, hogy
az APZ tulajdont kíván szerezni a zalaegerszegi duális képzést folytató intézményben, ezzel is hozzájárulva a szakképzéshez.
Szabó Károly, a szakképzési centrum kancellárjának szavaiból kiderült: csaknem egy év alatt épül fel majd az épület, mely közel nulla energiaigénnyel fog működni. Kifejtette: az új létesítményt 300 millió forint összegből szerelnek fel gépészeti és járműipari berendezésekkel, valamint a szükséges informatikai háttérrel. A képzés a járműipari tesztpálya munkaerőpiaci igényeit is kiszolgálja, ezért a környező vármegyékből is számítanak tanulókra - tette még többek között hozzá.
Az összetett program értéke mintegy 500 millió forint, egy éven belül várható a megvalósulása.
100 milliárd forint értékben fejleszt a fővárosban a kínai autógyártó.