Pénteken a Fővárosi Önkormányzat dísztermében vehették át városi önkormányzatok és vállalkozások az idei Holnap városáért díjakat. Debrecen két elismerést is besöpört.
A 2013-ban alapított, fenntartható és élhető magyar városokat jutalmazó Holnap városáért díj a 2010-ben indult City Hungary Program része. A program helyi közösségek vagy egyének követendő példáira hívja fel a figyelmet. Célja, hogy az önkormányzatok és az üzleti szféra, valamint az egyes szakterületek képviselői és az ehhez kapcsolódó szakmai szervezetek azonos platformra helyezkedve fejlesszék a településeket, úgy, hogy a nyertes a település lakója legyen.
A díj fővédnöke dr. Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke, aki a díjátadón mondott beszédében a fenntartható fejlődés fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, hogy az Egyesült Nemzetek Közgyűlése által 2015-ben elfogadott, Világunk átalakítása című határozat városokra vonatkozó célkitűzése olyan feladatokat tartalmaz, mint a nyomortelepek felszámolása, a tudatos várostervezés és település-igazgatás az ott lakók bevonásával, valamint a kulturális és természeti örökség megóvása, megvédése. „A városokban, különösen a tudatosan kiválóságra törő városokban az emberek ismerik egymást, ismerik a vezetőket, elfogadott értékek keretezik napjaikat, a bizalom a polgárok féltve őrzött kincse” – mondta a fővédnök.
Takács Júlia, a City Hungary ügyvezető igazgatója hozzátette: „A települések lakóinak megvan minden képességük és készségük arra, hogy saját adottságaik, igényeik szerint minél élhetőbbé, minél fenntarthatóbbá tegyék otthonukat. Mások nem fogják megoldani helyettünk a helyi problémákat. És másoknak nem lesz fő érdeke, hogy az adott helyi közösség minél sikeresebbé váljon.”
A Holnap városáért díj kiírói az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága, a Fővárosi Önkormányzat, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége, Pest Megye Önkormányzata és a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ).
Támogatás igényelhető többek között faluházak fejlesztésére, szolgálati lakás felújítására vagy kialakítására, illetve orvosi rendelők fejlesztésére is.
A projekt elsősorban a klasszikus építőipari üzemi előregyártó rendszerek fejlesztésén és tervezésén, másodsorban a BIM és annak integrált hasznosításán alapul.