A TOP keretében kiírt 547 milliárd forintra összesen 716 milliárd forintra rúgó támogatási igény érkezett be az önkormányzatoktól.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében hamarosan 15 pályázati felhívás 547 milliárd forint értékű fejlesztési forrásáról döntenek. A megyéknek szánt uniós támogatásról a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára számolt be az MTI-nek.
Rákossy Balázs elmondta, a döntéselőkészítő bizottságok pénteken kezdik meg a bírálatot, és több mint 4590 pályázatról döntenek. A TOP-ban összesen 547 milliárd keretösszegű 15 pályázati felhívásra 18 megye 716 milliárd forintnyi támogatási igényt nyújtott be.
A bizottságok javaslatai alapján márciusban hirdetik ki a támogatói döntéseket, a nyertesekkel áprilisban kötnek szerződéseket. A nyertes pályázók, jellemzően települési önkormányzatok a szerződéskötést követően folyamatosan megkapják az előlegeket, ez alapján megkezdődik a projektek megvalósítása.
A TOP elsősorban az önkormányzatok fejlesztéseihez biztosít forrásokat, kiemelt cél a helyi gazdaság megerősítése, a mikro-, kis- és középvállalkozások támogatása, a helyi foglalkoztatás bővítése, az újraiparosítás támogatása.
A tervezési folyamat decentralizált a 2014-20 fejlesztési időszakban, a 18 megye és 22 megyei jogú város a saját maguk által tervezett integrált területi programok (ITP) alapján juthatnak a mindenki számára előre meghatározott, allokált támogatási összeghez.
Kiemelte: a TOP hét évre rendelkezésre álló teljes keretösszege 1275 milliárd forint, amelyből több mint 1000 milliárd forintot, a keretösszeg 84 százalékát már meghirdette a kormány. 2017 március végéig ugyanakkor a teljes forráskeret elérhető lesz a megyék és a megyei jogú városok számára pályázatokon keresztül.
A TOP keretében összesen 51 felhívás jelent már meg, ebből 18 nyitott, 33 már lezárult.
A megyei szereplők részére eddig 85,5 milliárd forint, a megyei jogú városok részére 188,5 milliárd forint támogatást fizetett ki az NGM. Március végéig a megyék számára további 12, míg a megyei jogú városok számára további 8 felhívás lesz elérhető.
A Soltút összesen mintegy 770 millió forintból fejleszti Bács-Kiskun megye zöld közlekedését uniós támogatással.
Iskolák felújítására ötmilliárd, iskolai tornatermek, tornaszobák fejlesztésére két és fél milliárd forintot fordítanak állami támogatásból.
Almásfüzitőn elkészült az Azaum Római Tábor bővítése mintegy 700 millió forint ráfordításával.