A négy folyón összesen több mint 13 milliárd forintból korszerűsítenek számos nagyműtárgyat: többek között a dunakiliti vízlépcső is megújul.
Miután tavaly év végén beszámoltunk arról, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) kiválasztotta a kivitelezőket Magyarország legnagyobb folyóinak árvízvédelmi beruházásához, most hivatalos eseményen számoltak be a programról. A bruttó 13,1 milliárd forintos projektben a Strabag Építőipari Zrt. és a Híd-csoporthoz tartozó Hídépítő Zrt. konzorciuma a Duna és a Tisza völgyében kezdheti el majd a munkát összesen 7 különböző helyszínen.
A projektsorozatban az alábbi nagyműtárgyak fejlesztésére kerül sor 2011 végéig hazánk két meghatározó folyamának vonalán, illetve a Rábán és a Répcén:
A Dunakilitiben megrendezett csütörtöki sajtóeseményen az OVF vezetője elmondta: az érintett műtárgyak állapota jelenleg elhanyagolt, noha fontos szerepük van árvízkor és aszálykor is. Láng József hozzátette: a fejlesztést az Európai Unió 85 százalékkal támogatja, a maradék részt a magyar állam biztosítja.
A vízgazdálkodási beruházások azért is különösen fontosak, mert jelentős szerepet játszanak az árvízvédelemben, az ívóvíz és az öntözővíz biztosításában, valamint az energiatermelésben és a hajózásban is – derült ki szavaiból.
Bozóki László, a Strabag munkatársa és a kivitelező konzorcium főépítésvezetője azt emelte ki, hogy a legnagyobb korszerűsítésre váró műtárgy a dunakiliti duzzasztómű, amelyet 1984-ben kezdtek el építeni, de teljesen még nem fejezték be. A felújítással biztonságosabbá válik a Mosoni-Duna és a mentett oldali vízpótló rendszer felső vízpótlása – fejtette ki.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.