Magyarország vállalt kötelezettsége a 2000 lakosúnál nagyobb településeknél a szennyvízkezelés fejlesztése: ehhez járul hozzá az átfogó projekt.
A Békés megyei dévaványai szennyvíztisztítótelep korszerűsítéséről számolt be az MTI a helyi önkormányzat közleménye alapján.
A munkálatok érintik a telep épületeinek felújítását, technológiai korszerűsítését, továbbá új szennyvíz-nyomóvezeték építését és a csatornahálózat felújítását is.
A magyarepitok.hu információi szerint a munkálatok kivitelezésére kiírt közbeszerzést a Magyar Vakond Kft. nyerte el, ennek megfelelően tavaly már meg is kezdte a munkálatokat. A kivitelezést jelenleg már a szintén a Duna Csoporthoz tartozó Békési Vakond Kft. végzi, amely az eredeti kivitelezőből kivált jogutód cégként látja el a feladatokat.
A szennyvíztisztító-telep átfogó korszerűsítésére mintegy 1,8 milliárd forint uniós támogatást nyert el a kisváros önkormányzata. Az önkormányzati közleményből az is kiderült, a forrást a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretéből kapják, a támogatás mértéke 90 százalékos. A nyolcezres lakosú Dévaványa szennyvíztisztító-telepének korszerűsítése, kapacitásfejlesztése, valamint a csatornahálózat felújítása a magyar állam társfinanszírozásával valósul meg.
A beruházás hozzájárul Magyarország uniós csatlakozási szerződésben vállalt kötelezettségének teljesítéséhez, azaz a 2000 lakosúnál nagyobb települések csatornázási feladatainak, szennyvízkezelésének, korszerű iszapkezelésének és hasznosításának fejlesztéséhez - tette hozzá a hivatal. A korszerűsítést a jövő év végéig kell befejezni.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.