A Kötiviép’B munkájával haladó fejlesztés Szolnok-közeli részeiről tartottak sajtótájékoztatót.
Áthelyezik a Tisza töltését Martfűnél, valamint megújul a Tisza-tó védelmi rendszere az Országos Vízügyi Főigazgatóság és négy területi vízügyi igazgatóság konzorciumának beruházásában – írja sajtóközleményében a közép-tiszai igazgatóság. Az „Árvízi biztonság növelése a Közép-Tisza völgyben” elnevezésű fejlesztések elengedhetetlenek a Tisza árvizének biztonságos levezetéséhez, így az egész Tisza-völgy árvízbiztonságának javításához. A Kötiviép’B Kft. kivitelezésében megvalósuló projektsorozat különböző elemeiről többször is beszámoltunk.
A teljes fejlesztésben öt különböző részt adnak át:
Augusztus 29-én délelőtt Szolnokon a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG központjában tartottak sajtótájékoztatót, az igazgatóság területén megvalósuló fejlesztésekre koncentrálva. Az eseményen köszöntőt mondott Szalay Ferenc, Szolnok Megyei Jogú Város polgármestere, a projekt előrehaladásáról pedig Harsányi Gábor, a KÖTIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese számolt be.
Az érintett területen egyrészről Martfűnél a Tisza bal parti töltését áthelyezik, mintegy 800 méter hosszan, miután folyó veszélyesen megközelítette a töltéslábat. Emellett a Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciója részeként a hullámverés elleni kőművek helyreállítását összesen 1593 méteren, pótlását pedig 2260 méteren végzik el. Ezen kívül megújulnak a Kis-Tisza és a IV. számú szabályozó műtárgyak is.
A hidromechanizációs kotrások pedig a további helyszíneket érintik a tó környezetében:
További kotrások színhelye még a Jászsági-főcsatorna torkolati szakasza (0+000 - 0+050 csatornakilométer), az idén 50 éves Kiskörei vízlépcső felvízi várakozótere, valamint a Téli-kikötő bejárata.
A projekt munkálatait várhatóan 2023.11.30.-ra fejezik be.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.