A PERI RUNDFLEX rendszert kifejezetten íves falak kialakításához tervezték. Az elemek gyorsan és egyszerűen a kívánt sugárba állíthatók.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (Kehop) keretében 15,748 milliárd forintos vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatásból zajlik a CIVAQUA program első ütemének megvalósítása Debrecenben. A fejlesztést az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság konzorciuma valósítja meg, a Debreceni Önkormányzattal együttműködve. A kivitelező a hajdúszoboszlói AQUA-GENERAL Kft.
A projekt keretében − egyebek mellett − megtörténik a rendszer vízellátását a Keleti-főcsatornából biztosító szivattyútelep felújítása egy darab új szivattyú beépítésével, valamint az ehhez kapcsolódó új udvartéri nyomócsövek kialakításával, azoknak a meglévő vezetékekkel történő egyesítésével. 1 000 milliméter átmérőjű nyomóvezeték épül összesen csaknem 13 kilométer hosszban.
A Keleti-főcsatorna vize ezen az új nyomóvezetéken keresztül jut el a szivattyúteleptől a szintén a projekt keretében megépülő 3.000 köbméter térfogatú vasbeton kiegyenlítő tározóhoz, amelyet a térségi magas ponton alakítanak ki Debrecen-Józsa fölött, a Bodai bekötőút közelében. A tározó kiépítését a DAKI-ÉP Kft. végzi el, a PERI zsalu megoldásainak segítségével.
A kivitelezéssel kapcsolatban Pánczér Dániel, a Daki-Ép ügyvezetője adott tájékoztatást lapunk részére.
„A nagy mennyiségű víz optimális eloszlása érdekében a tározó kör alaprajzú, falai 6,65 méter magasak, ezért megépítése nem mindennapi zsaluzási technológiát igényelt.”
A kör alaprajzú vasbeton falak kialakításánál fontos szerepet játszott, hogy olyan falzsalurendszert alkalmazzanak, mely kevés átkötési hellyel operál, és amellyel a fal minimális munkahézag közbeiktatásával megépíthető, ezzel is biztosítva a megfelelő vízzárást, ami kiemelt elvárás.
A PERI RUNDFLEX rendszere minden szempontból tökéletes választásnak bizonyult, hiszen 1 méteres sugártól indulva az állítócsavarok segítségével bármekkora sugarú ív pontosan lekövethető (a tartály belső sugara 12,70 méter), illetve a RUNDFLEX hevederek használatával az átkötési helyek száma − ezzel együtt a PVC távtartó csövek, kónuszok, dugók mennyisége is – a felére csökkenthető. Egy ekkora munkánál ez a megoldás nem kis költségmegtakarítást jelentett.
A zsalutáblák mellett a komponens termékeket is a PERI biztosította. A 6,55 méter magasságú fal két egymásra helyezett 3,60 méteres táblával lett lekövetve, melyeket a betonozás későbbi ütemeinél is fel tudtak használni. A tartály lemezalapjának oldalzsaluját szintén a PERI által forgalmazott DUO falzsalu adta. A panelek a zsaluhéjjal és tartozékokkal együtt mind technopolimer anyagból készülnek. A kis súlyú elemeknek köszönhetően a szerelés gyors és egyszerű volt.
„A legfontosabb a maximális vízzárás és a víz szivárgásának megakadályozása. A PERI javaslatára a falátvezetéseknél OKTAGON kónuszt alkalmaztunk mindkét oldalon, a feszítőacél kivétele után pedig a duzzadógumis tömítődugókat használtunk. Esélyt sem akartam adni a víznek, így a feszítőacél átvezetésekre ráhúztunk egy plusz gumigyűrűt, amely betonozáskor a cementes víz hatására azonnal duzzadni kezd, így eltömítve a víz útját teljesen. Így háromszoros védelem volt a víz ellen a falátvezetéseknél” – emelte ki az ügyvezető.
A PERI RUNDFLEX kiváló választás íves műtárgyak kivitelezéséhez. Használata odafigyelést igényel, hogy a zsalutáblákat a megadott ívre hajlítsák, betonozás után azonban gyönyörű egybefüggő felületet hagy maga után.
A kivitelezési idő szűkössége ellenére a PERI által kifejlesztett RUNDFLEX zsalu technikával és ütemezéssel maximálisan tartható volt a kivitelezés ütemterve.
Két patak mederrendezését valósítaná meg Zalaegerszeg. A Nagypáli-pataknál záportározókat építenének, míg a Ságodi-pataknál egy 900 méteres szakaszon átalakítják a medret, hogy szabályozottan, károkozás nélkül elvezethessék a csapadékvizet.
A projekt jelentős fejlesztés, mellyel javult a Győr-Moson-Sopron vármegyei település környezete és az ott élők életminősége.