Lovas Róberttel, a Weinberg gyártási üzletágának igazgatójával a cég fejlődéséről, saját szerepéről és arról is beszélgettünk, hogy az acélipar lehet a fenntarthatóság egyik kulcsa. A sárospataki acélszerkezet-gyártó vállalat európai minőségben gyárt, és folyamatosan az új kihívásokat keresi. Lovas Róbert kicsit saját gyermekének tekinti mindazt, amivé a Weinberg lett az elmúlt évtizedek alatt.
Ahol most állunk, közel húsz éve még mezőgazdasági terület volt – kezdett bele a cég történetébe Lovas Róbert, a Weinberg ’93 Építő Kft. gyártási üzletágának igazgatója. Majd így folytatta: az ipari örökség nyomdokain megvásároltuk a volt Malomkőgyár területét, és a környezetéhez tartozó szántóföldeket és családi házakat. A környezet csodálatos a zempléni hegyek ölelésében, ezért különös figyelmet fordítunk a környezetünkre és a környezetvédelemre.
A kezdetek óta a Weinberg csapatát erősítem. Az első céges projekt egy generálkivitelezés volt Ócsán, a FÉG Konvektor Rt.-nek új gyártócsarnokot építhettünk. Megrendelőink bizalmat szavaztak a vállalatnak és Derczó Istvánnak, a Weinberg alapító-tulajdonosának és ügyvezető igazgatójának, ami lehetőséget biztosított az első referencia projekt megépítésére. Mindenki mindent beleadott a jó referencia épület megépítésénél.
Kezdetben magasépítést irányítottam és a termelést szerveztem 2015-ig. A cég nagysága és több lábon való állása lehetővé tette, hogy két üzletágat hozzon létre. A divíziónkénti üzletfejlesztés új piaci lehetőségeket nyitott meg a cég fejlődésében.
2016-ban két üzletágra bontottuk tevékenységünket, generálkivitelezésre és acélszerkezet gyártásra. Ettől az évtől kezdve vezetem a cég acélszerkezeti üzletágát. A gyártási divízió létrehozásakor közép és hosszútávú víziókat terveztünk meg, amelyeket évről évre követünk és ha kell, akkor korrigálunk.
Céljaink között volt a kétszergörbült acélszerkezetek gyártási technológiájának kidolgozása és a híd szerkezetek gyártása is. Szakmai felkészültségünk és technológiánk lehetővé tették a pozitív nagy tervek vizionálását.
A nagy tervek után következtek az álmok megvalósításai. Kemény és kitartó munkával sikerült a Magyar Zene Háza épületének az acélszerkezetét elvállalni és kivitelezni. Mindezt megelőzte a Haladás stadion íves csőszerkezetének gyártása és szerelése. Ezeken a projekten a cég technikai képességeit sikerült nagy mértékben kihasználni. A Magyar Zene Háza Sou Fujimoto japán építész által megálmodott acélszerkezetek az épületek térbeli formáját valósítják meg. Ezek után következett a Néprajzi Múzeum és a Tatabányai Multifunkciós Csarnok egyedi acélszerkezeti munkáinak megvalósítása. Mindkét projektet gyártottuk és szereltük is.
A 2002-es év mérföldkő volt a cég életében, amikor a tulajdonos új gyártócsarnok megépítéséről döntött. Az új gyártócsarnok épületek főtartó szerkezeteinek gyártására lett felszerelve. Az új épület nagyobb belmagassággal rendelkezett és híddarus anyagmozgatással.
A csarnokba telepítettünk szemcseszórógépet, nagyobb teljesítményű fűrészt és egy 6,3 tonnás darut. A festés végre festőkabinban történt – persze mára már festőcsarnokunk van. Mindebben pedig jól tükröződött, hogy tudtuk, mit szeretnénk elérni.
A főtartó acélszerkezetek gyártásának, erős tulajdonosi támogatással és fiatal, kreatív mérnökökkel felvértezve vágtunk neki, akikkel közösen sikerült összerakni a Weinberg sajátos gyártástechnológiáját.
Nem volt ennek múltja, de volt egy jelenünk és volt jövőképünk.
Eredményeink nagy részét további beruházásokra és technológiai fejlesztésekre fordítottuk. 2008-ban elhatároztuk, hogy CNC gépekkel szeretnénk egyedi acélszerkezeteket gyártani. Ebben a fejlesztési csomagban modern CNC fájlokkal működő megmunkáló gépeket vásároltunk. Célunk a hatékonyabb gyártás mellett, a gépek által biztosított minőségi munkavégzés volt. A beruházás befejezésével megérkezett a 2008-as gazdasági válság is. Ekkor Derczó István megkérdezte tőlem: jó beruházás volt-e az új irányhoz felépíteni egy gépparkot?
Akkor nem voltam olyan biztos a dolgomban, de ma már mondhatom: bizony jó döntés volt a beruházás, hiszen az új technikai színvonal lendített át minket a nehéz időszakon. Versenyképességünk megnőtt a gépesített gyártás miatt a nyugati piacokon. A minőségi szolgáltatás megerősítéseként ott voltak az új CNC megmunkáló gépek. Ezzel a háttérrel könnyebb volt az alkalmasságunkat igazolni új külföldi partnereknél.
A tudatos technológia és gépválasztás sokat könnyített az új partneri kapcsolatok felépítésében. Hasonló tevékenységet folytató partner cégeknél a kapcsolati szint elérte a fájlcserés gyártási szintet. Mi is a fájlcsere? A megrendelőink már nem tervet küldtek a gyártandó elemekről, csak egy digitális fájlcsomagot a gyártógépekre. Ezek rendelkezésre állása lehetővé tette a rövid időn belüli kiszolgálást.
Amikor egy külföldi megrendelő eljött ide és körbenézett, azt mondta: itt minden ugyanolyan, mint a mi üzemünkben, csak éppen Magyarországon van – ez pedig vitt minket előre.
A nyugat felé való nyitás persze az ottani gondolkodásmódot is elhozta hozzánk: ezért is működünk talán kicsit máshogy, mint általában a hazai acélszerkezet-gyártók.
2010 körül sok külföldi partnerünk volt – mesélte az irodaházból a csarnok felé vezető, közlekedőfolyosóval fedett úton az igazgató – és hirtelen beleugrottunk sokféle munkába, ahol persze voltak kudarcok is. Sok iparágban vállalkoztunk különböző hegesztett acélszerkezeti termékekre. Olykor feszegettük a technológiai és kapacitásbeli határainkat.
Kérdésemre – azóta is ugyanebben a szemléletben dolgoznak? – első válaszként egy mosollyal Lovas Róbert hozzátette: a bátorságunk megmaradt, ami részben azt is hozza magával, hogy a gyártási divíziónál dolgozó kollégáink monotonitástűrő képessége elég rossz.
Talán furcsa, hogy gyártóként ezt mondom, de annak ellenére, hogy mi ki tudjuk szolgálni a gépipart és a magasépítést is, nem akarunk monoton munkát végezni. Ha valamiből kérnek 10 darabot, szívesen megcsináljuk, de többszázat már nem szeretnénk. Az egyedi megrendeléseket keressük.
Nem akarjuk elkötelezni magunkat, nekünk a projektszemlélet vált be, mert szeretjük a kihívást és a megoldandó feladatokat. Projektekben szeretünk gondolkodni, lehetőleg egyedi projektekben. Örömmel gyártunk kétszer görbült felületeket és hasonló, nehezen kivitelezhető elemeket.
A cég szolgáltatása nem a gyártás megkezdésekor indul, hanem előtte. Tervező és beruházó cégek gyárthatósági szakmai kommunikációt kérnek összetettebb feladatok esetében. Itt van lehetőségünk a tervezőkkel megosztani a gyártási és szerelési tapasztalatunkat. A javaslataink megtételekor gépi szimulációkkal is alá tudjuk támasztani a javasolt műszaki megoldásainkat. Egy projektet így körbejárva sok felmerülő alvó problémát lehet előre elkerülni. Természetesen a Weinberg nem egy tanácsadó cég, hanem gyártó és kivitelező, így mi gyártani szeretünk, de ha szükséges, akkor támogatjuk a megvalósításban részt vevő egyéb szakmákat is.
A Weinbergnél a know-how valódi kreativitással párosul, a szokatlan és nehezen megoldható feladatokat pedig előre viszik a fejlődésünket. Az ismeretlen és nehéz cél eléréséhez kanyargós út vezet, ami meredek és embert próbáló, de szép szakmai íveken vezet keresztül minden projekt tagot.
Mindig nyitottak voltunk az – akár szakmai, akár technológiai – fejlődésre, a kollégáink pedig támogatást kapnak, így szakmai önbizalomhoz jutnak, ezért nem kell félnünk a változásoktól.
2017-ben a megrendelői megkeresések és a szakmai felkészültségi szintünk alapján döntés született, hogy elindulunk a forgácsolt és hegesztett acélszerkezeti piacon is. Lehet egyszerűen fogalmazni, hogy az eddigi szolgáltatásainkat kiegészítjük forgácsolással, de ez ettől bonyolultabb. Megjelennek új anyagminőségű alapanyagok, amelyeknek a gyártástechnológiáját meg kell ismerni. A forgácsoláshoz egy Skoda FCW 150-es horizont marógépet vásároltunk szögfej kiegészítővel. A gép munkatartománya lehetővé teszi akár 13 méter hosszú termékek forgácsolását 3 méter magasságban.
Bár korábban nem volt forgácsolási kapacitásunk, ma már vállaljuk nagy méretű és nagy pontosságú szerkezetek forgácsolását. Külön érdemes kiemelni, hogy a mi forgácsolóüzemünk klimatizált. Amikor nagy pontosságú szerkezeteket kell ugyanis gyártani, az alapanyag hőmérséklet miatti változása is befolyásoló tényező.
Forgácsoltunk már kétszergörbült épület acélszerkezetének elemeit, továbbá gépszerkezeteket, és hídszerkezeti elemeket. A forgácsolás pontosságával új piacok és projektek nyíltak meg a cég életében.
2008-ban építettük meg a csarnok iroda fejépületét. Úgy döntöttünk, hogy az új épületet alternatív energiával kívánjuk fűteni és hűteni, nem akarjuk a környezetünket terhelni. Talajszondás rendszert építettünk ki, amely víz-víz hőszivattyúkkal szolgálja ki az épület igényeit. Későbbi kapacitásbővítési és energetikai fejlesztésünknél levegő-víz hőszivattyúkat telepítettünk gyártóüzemi kiszolgálásra.
A skandináv piacra például nem juthattunk volna be, ha nem lennénk igazoltan fenntarthatók.
A környezetvédelem napjainkban nagyon fontos. Most még nem lehet eldönteni, hogy a gazdasági vagy a környezetvédelmi szempontok a hangsúlyosabbak. Egy biztos: a fenntarthatóság szem előtt tartása mellett a környezetvédelmi és fentartható gyártási folyamatokat fejleszteni kell a föld és környezetünk érdekében.
Nincs megfelelő piacvédelem ebben az iparágban és kellő külgazdasági támogatottság sem. Hazánkba könnyen bejöhetnek és dolgozhatnak külföldi munkavállalók, amivel a hazai gyártókat nehéz helyzetbe hozzák a döntéshozók. Nem tudunk versenyezni a külföldi munkavállalókat foglalkoztató vállalatokkal. Nézzünk csak körül az osztrákoknál: ők csak akkor adják ki a munkát külföldieknek, ha az országban már nincs, aki elvégezze – és nem az árat nézik.
Ha már megvetettük a lábunkat, maradunk is a nyugati piacon, mert nem könnyű oda bejutni. Ha ugyanis valaki el akar érni egy nyugat-európai szintet, ahhoz volumen és minőség kell, és ahogy látom a globalizációt, még a volumennel rendelkező cégeket is arra készteti, fogjanak össze. Mi legtöbbször skandinávokkal dolgozunk együtt.
Megtalálta magát az acélszerkezet-gyártásban? – kérdeztem az igazgatót interjúnk vége felé. Amit én javasoltam – összegzett némi gondolkodás után – túlnyomórészt változatlan formában megépült. A technológiai sorok összeállítása nagyrészt az én javaslatom alapján lett megvalósítva. Tulajdonosunk Derczó István bízott abban, hogy a felterjesztett javaslatok piacképesek és ha megvalósításra kerülnek, akkor erősíteni fogják a Weinberg piaci helyét és értékét. Az elért célokhoz jó csapatra van szükség, amely sajátjának tekinti a rábízott termelési kapacitásokat. Vannak azért célok is, mert nem csak az elért eredményekre akarunk büszkék lenni, hanem a ránk váró új feladatok megvalósítására.
Iparági fő célként tűztük ki az acél alapanyag szélesebb körben történő felhasználásának megismertetését, mint egy 100%-ban újrahasznosítható anyagot. A környezetterhelési szempontok szigorodásával bízunk benne, hogy több beruházó vagy építtető előtérbe veszi az acélból történő projekt megvalósítást.
A szemlélet megvalósításához szükség van egy alapvető súlypont elmozdítására, ahol nem a gazdasági szempont a leghangsúlyosabb, hanem a fenntarthatósági, ökológiai. Ennek a célnak közösnek kell lenni, mert egy földön élünk és egy levegőt lélegzünk.
Nem vagyunk mások, mint a többiek, csak mi nyitott szemmel járunk, fejlesztünk, és tudásunk szerint teljesítjük a vevők kérését. Lehetetlen dolgot mi sem tudunk megoldani, de aminek látjuk az apró reményét, azt megvizsgáljuk. Így jutottunk el idáig.
Teltházas szakmai rendezvényen mutatta be a bim.GROUP és a KÉSZ Metaltech pár fontos projektjét az elmúlt évekből. A nap folyamán nemzetközi és hazai vendégelőadók többféle megvilágításban beszéltek a fém használatáról az építészetben.
Sikerrel zárult a SZABADICS Építőipari Zrt. munkavállalói tréning-sorozata.