Czira Szabolcsot, a 7D Tender ügyvezetőjét kérdeztük a müncheni a BIM World expón.
Mint korábban már beszámoltunk róla, lapunk ellátogatott a 2016 óta évente (kivéve a koronavírus 2020-as zárását) megrendezett BIM World München konferenciára. (A digitális építőiparral mára közel egyenértékű kifejezés, a BIM, a Building Information Modelling kifejezést takarja). Az eseményről szóló riportunkat itt olvashatják.
A bajor tartományi főváros vásárvárosában tartott szakmai csúcsexpón megszerveztünk egy találkozót dr. Czira Szabolccsal, a magyar BIM-világ résztvevője, a 7D Tender Kft. ügyvezetőjével, hogy a digitális építőipar jelentőségéről beszélgessünk. A látogatóként érkezett vezető szakember pozitívan nyilatkozott a futurisztikus jellegű kiállítás hangulatáról és előadásairól, majd kérdésünkre összefoglalta gondolatait a témában.
Kifejtette: a BIM lépésenkénti bevezetését tartotta reálisnak Magyarországon, ezzel párhuzamosan mindezzel együtt saját cégében kifejezetten fontosnak tartotta a legújabb tudás megszerzését is. „Mi két végén égetjük a gyertyát. Egyrészről Magyarországon gyakran gyerekcipőben jár a BIM, nem követi le a teljes előkészítési-tervezési-kivitelezési folyamatot, viszont, ha mégis olyan partnerrel tudunk szerződni, aki képes erre, akkor szükség van a megoldások teljes skálájára. Másrészről pedig,
ha egy olyan projektbe szállunk be, ahol a BIM új tényező, akkor a lehető legjobb és legegyszerűbb nyelven akarjuk átadni a tudást a projekt szereplőinek.”
Elmondta még: valódi BIM-ben szeretnének a partnereikkel együtt dolgozni és ehhez segítséget nyújtani nekik. „Szeretnénk, ha a piac minden szereplőjének automatikussá válna a BIM használata, mivel ezzel tapasztalataink szerint akár a kisebb léptékű projektekben is komoly hozzáadott értéket lehet képezni. Mi arra ösztönözzük a piaci szereplőket, hogy - ne csak akkor, amikor a 7D Tenderrel dolgoznak, hanem minden helyzetben - használják a modern építőipar lehetőségeit: a megrendelő tegye a kiírás részévé, a tervező használja a szoftvert, a kivitelező pedig akkor is vegye igénybe a BIM adta lehetőségeket az ellenőrzési folyamatban, ha azok addig nem voltak a projekt részei.
Ezzel nagyon sok utólagos extramunkát spórolhatna meg a piac.”
A generálkivitelező Duna Aszfalt Zrt. és a tervező CÉH Zrt. különleges mérnöki teljesítményét ismerte el az Acélszerkezeti Szövetség.
Egy útszakasz, ami többet tud a forgalomról, mint a sofőrök – és adatban beszél. Az M1–M7 autópálya budaörsi szakaszán zajló fejlesztés során a Magyar Közút és a BME közösen építik ki további ipari partnerekkel együttműködésben azt a digitális infrastruktúrát, amely valós időben képes érzékelni, értelmezni és modellezni a közlekedést.