A Nowy Styl az MVM Dome számára alkotta meg a különleges kialakítású, strapabíró szerkezetű üléseket.
2021 szeptemberében számoltunk be arról, hogy a Nowy Styl megnyitotta első magyarországi bemutatótermét. A közel harmincéves múltra visszatekintő lengyel alapítású vállalat Európában vezető pozíciót tölt be közösségi terek komplex bútormegoldásaiban. A Nowy Styl kreatív csapata irodaépületek, konferenciaközpontok, mozik, stadionok, zenei, sport és többfunkciós létesítmények, szállodák berendezését vállalja.
Nemzetközi referenciái között megtalálhatók a 2012-ben és 2016-ban megrendezett labdarúgó-Európa-bajnokságnak helyet adó lengyel és francia stadionok, emellett a katari labdarúgó-világbajnokságra épülő hét stadionból hatban a Nowy Styl lelátószékeivel találkozhattak a szurkolók. Hazánkban − többek között − a Puskás Aréna és a Groupama Aréna lelátószékeit szállították, emellett megbízást kaptak a közelmúltban átadott MVM Dome berendezésére.
A 2022-es kézilabda-Európa-bajnokságra elkészült 20 022 fő befogadására alkalmas létesítmény a Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt. (BMSK) beruházásában épült, tervezése Skardelli György – Közti Zrt. nevéhez kötődik, a kivitelezést fővállalkozóként a Market Építő Zrt. végezte. A projekt lebonyolító-műszaki ellenőre az Óbuda-Újlak Zrt. A Market megbízása alapján a külső közlekedési és közmű infrastruktúra elemek kiviteli terveinek elkészítését, valamint a megvalósításhoz szükséges engedélyek megszerzését pedig a Főmterv Zrt. látta el.
A csarnok enteriőrjének kialakításáról Nowacki Krisztiánnal, a Nowy Styl projektvezetőjével beszélgettünk. A gépészmérnök végzettségű szakember több mint 5 éve dolgozik a vállalatnál, és több sportcsarnok berendezésében vett részt. A beszélgetés elején a projektvezető ismertette, hogy a Nowy Styl feladata a nézőtéri székek, a teljes korlátrendszer és a teleszkópos tribünök megalkotása volt.
„Mi szállítottunk majdnem mindent, ami a lelátókon látható. A csarnok számára új, egyedi tervezésű, dedikáltan erre a projektre készült székeket fejlesztettünk, melyeknek betonra és a teleszkópos tribünökre szerelve is tökéletesen illeszkedniük kellett. A komplex feladat igazi nemzetközi csapatmunka volt.”
– tájékoztatott.
A megrendelővel történt egyeztetések alapján a termék megalkotásánál kiemelt szempont volt, hogy az könnyen a karbantartható, egyszerűen tisztítható, tartós és strapabíró legyen. Elvárás volt továbbá, hogy a zsanér mechanizmus gravitációs elven működjön, vagyis az ülőlap és a háttámla egyidőben csukódjon, ne legyen benne rugó vagy csapágy – ami komoly kihívás elé állította a tervező csapatot.
A prototípus megalkotását követően többkörös kiválasztási folyamat következett, és hosszas mintáztatás zajlott. Nowacki Krisztián beavatott, hogy a szék tervezése során korábban már bevált termékek továbbfejlesztését végezték:
„Több terméket vettünk alapul, kiragadtuk ezek legnagyobb előnyeit, majd egybegyúrtuk: egyiknek a zsanér mechanizmusát alakítottuk át, másiknak az ülőlapját vagy háttámláját. Az első minta megalkotását követően 3 hónappal jött létre a végleges verzió.”
A több mint 20 000 nézőtéri szék mellett a Nowy Styl 1130 VIP fotelt is szállított az MVM Dome-ba. A fotelek megegyeznek azzal a típussal, melyekkel a Puskás Arénában is találkozhatunk.
A prototípus megalkotása után következett a terméktesztelés, ami nem a hagyományos módon zajlott. Nemcsak azt kellett kipróbálni, hogy az ülőalkalmatosság könnyen kezelhető és kényelmes-e, hanem annak „szurkolóbiztosságát” is tesztelni kellett.
„Valós környezetet kellett teremtenünk a szék strapabírásának teszteléséhez is. Ez azt jelentette, hogy rángatni, rugdosni kellett a modelleket, ráugrottak, és a legkülönbözőbb módokon megpróbálták szétszedni azokat. Erre azért volt szükség, mert egy meccsen hasonló körülmények bizony előfordulhatnak”
– fűzte hozzá a szakember.
A fentiek miatt a fejlesztés során ügyeltek arra, hogy a kötőelemek láthatatlanok legyenek, a szék ülőlapjának vagy háttámlájának leszerelése ne legyen triviális a közönség számára – ez segít elkerülni a balesetveszélyes helyzetek kialakulását.
Gyártásra térve a mérnök elmondta, hogy az ülések a lengyelországi üzemben készültek el körülbelül 5 hónap alatt. Hozzátette: bizonyos folyamatok futószalagszerűen történtek, mint például a festés; a szivacsok ragasztását és a kárpitozást ugyanakkor kézi erővel, kis csapatokban végeztek.
Ahogy Nowacki Krisztián a beszélgetés elején utalt rá, a projekten nemzetközi csapat dolgozott együtt. A Nowy Styl hazai részlegéből három fő vett részt, akik főképp az egyeztetéseket, tárgyalásokat, helyszíni munkák koordinálását végezték.
A gyártás menedzselése a lengyel üzemben történt, innen érkezett a szerelőcsapat is, mely a szerelési fázistól függően 5 és 40 fő között mozgott. A szerelés körülbelül 6 hónapot vett igénybe, melyből 1 hónapot az előkészítő munkák (mérések, fúrások) tettek ki.
A szakember megosztotta velünk a projekt számadatait is. A munka során összesen
VIP részleg számára
Az összesen 20 110 leszállított nézőtéri székhez 20 000 négyzetméter kárpitanyagot és 600 köbméter szivacsot és 44 000 kilogramm acélt használtak fel.
Végezetül a feladat kihívásaival kapcsolatban a szakember felidézte, hogy a projekt egyik nehézsége a körbezáródó teleszkópos, átjárható tribünök megalkotása volt: a hézagok nem lehetnek nagyobbak vagy kisebbek a megadott méretnél, mert akkor nem lehet kinyitni a tribünt, így a falakat nagyon precízen kellett megépíteni. Rengeteg helyszíni mérés és professzionális kivitelezői munka eredménye, hogy mindezt sikerült tökéletesen megalkotni.
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.