Az ágazat kiemelkedő képviselői december 7-én vehették át az ÉVOSZ, az MMK és a MÉK díjait.
Mára hagyománynak tekinthető, hogy a Mercure Budapest Castle Hill hotel Mátyás-termében adták át az építőipar legfontosabb elismeréseit. Mint az évek során megszokott, öt szakembert ismertek el a Lechner Ödön díjjal az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének évzáró gáláján, ahol rendhegyó módon egy elismerő oklevelet is kiosztottak. Az 1994-ben alapított díj a hazai építőipar legrangosabb elismerésének számít, névadója a szecesszió építészetének világhírű mestere, a magyar szecessziós építészet megteremtője. Az elismerést az ágazat érdekében hosszabb távon végzett kimagasló szakmai és társadalmi tevékenység alapján lehet elnyerni.
Sor került az eseményen az Építőipari Nívódíjakon és Nívódíj Elismerő Okleveleken felül a Lechner Ödön díjak, az Építőipari Mesterdíjak, az Építési Alkotói díjak, a Sándy Gyula Díj, valamint az Épületgépészeti Nívódíjak átadására is. Az ünnepi közgyűlésen kihirdetett, a nagy múltú Építőipari Nívódíjakat kihirdetéséről külön cikkben számolunk be részletesen.
Az ünnepélyen Koji László, az ÉVOSZ elnöke évértékelő köszöntőjében a 2024-es évvel szembeni várakozásokról és lehetőségekről, Lánszki Regő Építészeti államtitkár pedig a kormány 2024. évi építésgazdasági tevékenységének súlypontjairól tartott előadást.
Amint Koji László elnök elmondta: 2023 a várakozások éve volt: várakozás szerződésmódosításokra, megrendelőkre – hiszen idén 30%-kal volt kisebb a megrendelés-állomány; de várakozni kellett az új szabályokra is. Az éves konjunktúra-felmérés ismertetése után felhívta a figyelmet arra,
„az új világ küszöbén a képzés, a közös adatbázis és a közös hatékonyságnövelés segíthet a hullámvasút tetejére visszatérni. Biztos, hogy jövőre sokkal többet kell evezni ahhoz, hogy a csónak helyben maradjon, de evezésben világszínvonalúak vagyunk.”
Lánszki Regő államtitkár emellett kiemelte: az elmúlt másfél évben példaértékű szamai kapcsolat alakult ki az Építési és Közlekedési Minisztérium, valamint az építésben érintett gazdasági szereplők között. „Ez nem udvariassági gesztus, hiszen az építésgazdaság nem változhat a szakma támogatása nélkül.” Évtizedes hibákat kívánnak kijavítani, a szabályokat újraalkotni, a szakmai munkák keretrendszerét pedig a gazdasági érdekekhez igazítani, mert ez szolgálja a leginkább a magyar gazdaságot. Mint zárszóként hangsúlyozta:
„a két új törvénnyel (az építészeti és a beruházási törvénnyel – a szerk.) és az építésgazdasági stratégiával fontos lépést teszünk előre. Bízom benne, hogy a minisztérium és az építőipar együttműködésével hozzá tudunk járulni Magyarország fejlődéséhez, épített környezetünk gazdagításához, a hazai építőipari innovációkhoz, egyben a magyar gazdaság további növekedéséhez.”
A Lechner Ödön díj azon személyeknek adományozható, akik az építésgazdaság területén hosszú időn át kimagasló, példamutató munkát végeztek. Az arany kitűző érméből és oklevélből álló díjat az alapítás szabályainak megfelelően öt fő részére adják át, így 2023-ban
A bronz díjfigurával, plakett-tel és elismerő oklevéllel megjelenített Építőipari Mesterdíjat azzal a céllal alapították, hogy ilyen módon is elismerjék a kiváló építési teljesítményt. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és az Építéstudományi Egyesület (ÉTE) alapította, akikhez több országos építési, építészeti szervezet is csatakozott, így mára a Mesterdíj az építési szakma egyik legjelentősebb, ténylegesen is a "szakma nevében" odaítélt elismerése. A 2023-as díjakat Wéber László, az Építőipari Mestedíj Alapítvány elnöke adta át
Az Magyar Mérnöki Kamara Építési Tagozatának elnöksége szándéka a díjjal, hogy a sikeres és jelentős műszaki alkotások megvalósítását irányító mérnökök munkáját elismerje. A díjakat 2023-ban Wagner Ernő és Tóth Péter László, a Magyar Mérnöki Kamara elnöke és Építési Tagozatának elnöke adta át.
Sándy Gyula építész mindig a maximális pontosságra, a műszaki megoldások tökéletességének elérésére törekedett. Az építészeti munka elméleti és gyakorlati tevékenységének egységét képviselte, ezért a díjjal is az építés szakterületén dolgozó építészek és mérnökök munkájának elismerését, a kivitelezési munkához való példaértékű hozzáállást ismerik el. A díjat idán Dr. Hajnóczi Péter és Szalay Tihamér, a Magyar Építész Kamara elnöke és alelnöke adta át
A Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség és az Építéstudományi Egyesület az épületgépészeti tervezésben kiemelkedő teljesítményt nyújtó mérnököknek adományozza. 2023-ban Dr. Barótfi István, a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség elnöke és Uhrinyi Balázs, az Építéstudományi Egyesület főtitkára nyújtotta át
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.
Bár harminchárom évet töltött el egy munkahelyen és nem gondolkodott a váltáson, a Paks II. projekt mégis elcsábította Bohus Róbertet, aki úgy gondolja: ennek a beruházásnak olyan nívója, hírneve van, amiért érdemes volt ezt a lépést megtenni. A cég programelem-felelőse tapasztalt projektmenedzserként került márciusban a két új blokk létesítését koordináló társasághoz.