A magyar építőipar legmagasabb elismerésének számító Építőipari Nívódíjat kapott középület-szakrális kategóriában a zalaegerszegi Mindszentyneum, a Mindszenty József bíboros emlékét őrző múzeum és az intézményhez tartozó parkoló.
A ZÁÉV Építőipari Zrt. által - a Konkrét Stúdió Építészeti Kft. és a TSPC Mérnökiroda tervei alapján - kivitelezett épület falán ma avatták fel a rangos elismerést megörökítő táblát. A múzeum korábban elnyerte az Év Háza 2023. közönségdíját és magáénak tudhatja a Média Építészeti Díj különdíját is.
A Mindszentyneum emléket állít névadójának, aki 1919 és 1944 között azonkívül, hogy plébánosként szolgálta a zalaegerszegi híveket, aktív részese volt a város és a környék társadalmi életének. A múzeum első emeletén rendezték be a bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek életútját bemutató kiállítást. A tárlat nemcsak a néhai főpap egyházi pályafutását mutatja be, hanem Mindszentyt, mint embert is. A múzeum másik állandó tárlata a kommunista diktatúra egyházüldözését ismerteti.
Az épület a huszonnegyedik alkalommal meghirdetett Építőipari Nívódíj pályázaton vívta ki a rangos elismerést, amelyet az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA), az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és az Építéstudományi Egyesület alapított, a díjhoz később még hét további szakmai szervezet csatlakozott. A mai ünnepi eseményen felavatták a nívódíj táblát.
Kontra Jenő, az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Bíráló bizottság tagja köszöntőjében a tervezés átgondoltságát, a kivitelezés magas színvonalát méltatta, amely igazodik a belső nemes tartalomhoz. Kiemelte a múzeum összetett küldetését, amelyet a helyi kulturális életben - a feltárt régészeti emlékek kiállításával - és országos szinten a nemzeti emlékezet kiemelkedő, értékes részeként, a bíboros életújának bemutatásával tölt be. Kontra Jenő hangsúlyozta az intézmény hiánypótló szerepét és azt, hogy 1989 óta elvitathatatlan Mindszenty mártíromsága és vértanúsága.
„A bíboros nemcsak az emberi jogokért, hanem ennél többért állt ki mindkét diktatúra idején. Ő az igazságért küzdött.”
Dormán József, a ZÁÉV vezérigazgató-helyettese részletesen ismertette az épület műszaki paramétereit. Egyebek mellett azt, hogy a 12 méter 12 centiméter magas ötszintes épület kivitelezése során 5860 köbméter földet emeltek ki, 492 tonna betonacélt és 4000 köbméter betont építettek be. A cég képviselője kiemelte, büszkeség számukra, hogy Zalaegerszeg első Építőipari Nívódíjas épülete hozzájuk kötődik, a ZÁÉV történetében ez a díj a 18. elismerés.
"Külön emeli az értékét ennek a díjnak, hogy a szakma adományozza a szakmának" – fogalmazott köszöntő és a projekt valamennyi közreműködőjének köszönetét kifejező beszédében Kovács Gábor Zalaegerszeg város, címzetes főjegyző.
Az ünnepi esemény keretében a díj alapítói átadták a tervezők, a kivitelező és az alvállalkozók - ZALA-ELEKTRO Épületvillamossági, Szerelő és Szolgáltató Kft., Kozma Kft., Éptak '95 Kft. - képviselőinek az elismerésről szóló tanúsítványokat.
A zöldmezős beruházásban a ZÁÉV kivitelezésében elkészült több mint 1200 négyzetméter alapterületű, pince+három szint és tetőtérrel rendelkező épület, az állandó kiállításokon kívül időszaki tárlatoknak, kulturális programoknak és a múzeumpedagógiai és a restaurátori munkának biztosít méltó környezetet. Az intézmény vasbeton lemezalapozással, résfalas munkagödör határolással, teherhordó vasbeton pillérvázzal, monolit és előregyártott vasbeton faltartókkal, monolit vasbeton síklemez födémmel épült fel.
A homlokzat különleges kialakítása számos üzenetet hordoz. A speciális bevonatú alumínium lamellázat félig áteresztő hártyaként egyrészt gátolja, másrészt engedi a fény, a zaj beszűrődését és a kíváncsi tekintetek bekukucskálását a puritán kialakítású belső térbe. Az átadó alkalmából a TSPC által kiadott közlemény egyértelműsíti, hogy az épület köpenye, Mindszenty selyem, csipke anyagú bíborosi köpenyére reflektál. Ahogy fogalmaztak: ez is szimbolizálja, hogy „Mindszenty az egyház védelmét vállalta, akár az élete árán is."
A földszinten az előcsarnok, a jegypénztár valamint az ajándékbolt és két kisebb szekcionálható terem mellett, egy 120 fő befogadására alkalmas rendezvénytér kapott helyet. Az első és második szinteken az állandó kiállítások, továbbá a filmvetítő- és a múzeumpedagógiai helyiségek találtak otthonra. A tetőtérben az ideiglenes tárlatok látogathatók. A múzeumhoz tartozik a 99 autó és 3 busz számára kialakított felszíni parkoló is.
Mindszenty, az építő |
---|
Mindszenty a szombathelyi premontrei gimnáziumban tanulója volt, majd teológiai tanulmányait zárása után, 1915-ben pappá szentelték. Zalaegerszegre helyezték, ahol hittanárként, majd 1921-től plébánosként szolgálta az egyházat és a közösséget. Szerepvállalásának köszönhetően felépült a városban: a ferences templom és kolostor, a Notre-Dame-nővérek anyaháza és tanítónőképzője és iskolája. A plébános szeretetotthont hozott létre a rászorulóknak. Részese volt a Göcseji Múzeum létrehozásának is. Az egyházmegyéjében további 19 új templomot, hét plébániaépületet, kilenc misézőhelyet, valamint 12 iskolát építtetett. 1944-ben veszprémi püspökké nevezték ki, tiltakozott a zsidók deportálása ellen. 1944 novemberében a nyilasok letartóztatták és bebörtönözték. A világháború után tiltakozott a proletárdiktatúra kiépítése miatt, 1948-ban ismét letartóztatták koholt vádak alapján, megkínozták és életfogytiglani fegyházra ítélték. Az 1956-os forradalom alatt kiszabadították a börtönből, majd az ellenállást eltipró szovjet csapatok elől az amerikai nagykövetségre menekült, 1971-ben a pápa közreműködésével Bécsbe távozhatott. Haláláig még négy éven át szolgálta a világban élő magyarokat, hitükben és magyarságokban erősítette őket. 1991-ben Esztergomban hatalmas tömeg kísérte utolsó útján, amikor végső nyughelyére helyezték. |
A budapesti belváros központjában található épületegyüttes több szárnyában tervezik a munkálatok végzését.
Illetve további hatmillió egyiptomi háztartásba érkezik meg a nagysebességű internet egy további 4iG-fejlesztéssel.