A több mint hatmilliárdos beruházásban festőműhelyt, kutatóközpontot és tesztközpontot is létesít az elektromos buszpiacon világvezető BYD.
A kínai BYD 6,2 milliárd forintos beruházással hozza létre elektromos buszgyárát Komáromban. Ehhez a kormány 925 millió forint támogatást ad - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter hozzátette, a termelés várhatóan már a jövő év elején beindul, az első időszakban évi 200 buszt fognak gyártani. A beruházással két fordulóban összesen 300 új munkahelyet teremt a világ elektromos buszpiacának első számú vállalata.
Isbrand Ho, a BYD Europe ügyvezető igazgatója a projekt sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a 20 millió eurós beruházással az első európai összeszerelő központjukat hozzák létre. A hely kiválasztása során fontos szempont volt Magyarország és Komárom központi elhelyezkedése, a buszgyártáshoz kapcsolódó mérnöki tudás és tapasztalat, valamint a kormány gazdasági növekedést támogató intézkedései. Mint mondta, Magyarország a buszgyártás egyik nagy központja volt, ezzel a beruházással szeretnék hozzásegíteni ahhoz, hogy éllovas legyen az elektromos meghajtású buszok gyártásában.
Az új üzemben lesz a legmodernebb technológiákat alkalmazó festőműhely, kutatóközpont és tesztközpont is. A tervek szerint a BYD további zéró-kibocsátású járművekkel is tervezi a piacra lépést Európában.
Az már a hivatalos bejelentés előtt, a korábbi sajtóhírekből kiderült, hogy a gyár évente majdnem ezer busz gyártására lehet képes, a termelést az igények alapján futtatják majd fel. Hosszabb távon a buszok alkatrészeinek 70 százaléka származna magyar beszállítótól.
A BYD 1993-ban jött létre, kezdetben akkumulátorokat és számítógépeket gyártott, 2003-ban lépett be az autóiparba, mára közel 180 ezer alkalmazottja van. Évente több mint félmillió járművet készít, termékeik között teljesen elektromos, illetve vegyes meghajtású járművek is megtalálható.
A XIII. kerületi Marina City-ben 14 hektáron fognak összesen építkezni és 2500 lakást terveznek: az első két ütemben ezekből 363 készül el.
Uniós forrásokból finanszírozná a főváros Pest-Észak árvízvédelmi szakaszának újabb fejlesztési ütemében, három védvonal megerősítését. A projekt célja, hogy a fejlesztéssel a védművek magassága elérje azt a szintet, amelyet a 2013-as rekord árhullám nagysága alapján határoztak meg.